Uit de 'mars', een korf- of kuipvormig platform, hier aan de grote mast, waait een lange wimpel. De mars dient zowel om de man die daar op de uitkijk stond te beschermen als om van daaruit het korte 'marszeil' te kunnen hijsen of strijken. Banier en wimpel bestaan uit drie banen. De middelste vertoont de drie kruisjes uit het stadswapen van Amsterdam. Deze kruisjes heten 'schuinkruisjes', omdat hun armen diagonaal op elkaar staan.9 Vorstelijk vlagvertoon De vlaggen op het paneel uit Zierikzee geven naast stedelijke emblemen eveneens blijken van vorstelijk vertoon. De zichtbaar geworden invloed van de heersers heeft in het scheepsverkeer steeds meer vorm gekregen, vooral sinds de Nederlanden in de loop van de vijftiende eeuw binnen het machtsbereik zijn geraakt van uit Frankrijk afkomstige heersers, de hertogen van Bourgondië. Zij zijn in 1433 ook graven van Holland en Zeeland geworden. Vooral hertog Filips, bijgenaamde De Goede, imponeerde vriend en vijand door het ontvouwen van pracht en praal. Daar hoorde ook het optuigen van de schepen bij, waarmee hij zichzelf en zijn leger liet vervoeren. De scheepvaart was ondertussen grondig van uiterlijk veranderd onder meer door de toepassing van nieuwe typen, iets wat alleen al bleek door het plaatsen van meer masten met een indrukwekkend en ingewikkeld stelsel van zeilen en tuigage. Het vlagvertoon moest daarbij worden aangepast. Iets is hiervan te zien aan de manier waarop een miniaturist uit Brugge in de late vijftiende eeuw een zeegevecht vereeuwigde tussen de Engelse en Franse vloten tijdens de slag bij Sluis in 1340 (afb. 4).10 De afbeelding van het gevecht lijkt overigens sterk op een andere miniatuur in hetzelfde werk, voorstellende de zeeslag bij La Rochelle in 1372." De vaartuigen van vriend en vijand zijn met een bijzondere luxe versierd. Het hier besproken paneel toont nog iets van die pracht. De centrale regering van de Bourgondiërs in Brussel ondernam pogingen om de aan hun bezittingen grenzende zeeën te kunnen beheersen. Als middel daartoe diende de inrichting van een permanente oorlogsvloot onder een admiraal-generaal der Nederlanden. Er werden ordonnanties (voorschriften) uitgevaardigd waarin onder meer nauwkeurig vorm en afmetingen van vlaggen en hun plaats op de schepen 8 ajb. 3 Stadszegel van Amsterdam, met wimpel en banieren, ca. 1400 - 1481. ajb. 2 Stadszegel (Koggesiegel) van Stralsund, met wimpel en banier, 1329.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 10