deld met de vakbeweging en de top van het IHC-concern. Na een urenlang debat hebben de vakbonden een uit zes punten bestaand concept mee naar Zierikzee ge bracht. Er valt, naar blijkt uit de berichten, weinig moed uit het epistel te putten. Er staat onder andere in dat 1HC zich zeker verantwoordelijk voelt voor de werk nemers en bereid is om nog met Smit Bolnes door te gaan. Men gelooft het in Zierikzee niet. Ook het feit dat op de geplande stakingsdag een geïnteresseerde bui tenlandse bedrijfsdelegatie op bezoek zal komen, kan het Smit Bolnes-personeel er niet van weerhouden de staking door te laten gaan. Bij de ingang van het fabrieks gebouw wordt op de bewuste vrijdagmorgen van 17 oktober 1975 gepost. Aan de arriverende werknemers wordt de mededeling gedaan dat het bedrijf plat ligt. De mensen houden zich op in de kantine. Op de zaterdag daarop wordt de staking op geschort. Het IHC-concern geeft aan dat het met de vakbonden nader overleg wil plegen over eventueel resterende mogelijkheden voor het in nood verkerende be drijf. De vakbonden zijn niet enthousiast over dit voorstel. Ze verwijten de raad van bestuur van IHC dat deze zich met van allerlei 'indekkende terminologieën' afstand neemt van haar verantwoordelijkheid. De bonden geven duidelijk aan dat het ten enenmale onaanvaardbaar is dat er bij Smit Bolnes gedwongen ontslagen, dan wel overplaatsingen moeten plaatsvinden. De stellingname is hard en onverbiddelijk op basis van het feit dat er binnen het IHC-concern nog voldoende werk is om Smit Bolnes draaiende te houden. Op 19 oktober wordt bekend dat de Amerikaanse vliegtuigmotorenfabriek Pratt and Whitney interesse heeft getoond voor een eventuele overname van personeel en machines. Het bericht komt van de zijde van de industriebond NW. Het blijkt dat op de dag van de staking een van de directieleden van Pratt and Whitney een oriënte rend bezoek aan het bedrijf heeft gebracht. De vertegenwoordiger van de vliegtuig motorenfabriek stelt als voorwaarde dat eventuele oriënterende besprekingen in alle rust moeten plaatsvinden. Ook wordt nadrukkelijk verzocht de naam van het bedrijf geheim te houden. Ook in die tijd was "lekken" geen onbekend begrip. De vertegen woordiger van de vakbond, de heer Bijvank, is zeer ontstemd over het bekend wor den van de naam van het bedrijf: "Blijkbaar hechten sommige journalisten meer waarde aan een primeur voor hun krant, dan aan het behoud van werkgelegenheid voor 205 man." Dat werknemers leven tussen hoop en vrees, moge duidelijk zijn. Hoopvol nieuws wordt iedere keer afgewisseld met negatieve scenario's. Het feit dat de naam van het geïnteresseerde Pratt and Whitney voortijdig in de media verschijnt, maakt de kan sen voor een oplossing miniem. Toch grijpen de door werkeloosheid bedreigde per soneelsleden ieder strohalmpje vast om enige hoop aan te ontlenen. Een week later komt ook de Zierikzeese burgerij in verzet tegen het op handen zijnde massaontslag. Veel notabelen protesteren schriftelijk tegen de voorgenomen sluiting van Smit Bolnes en geven aan dat een sluiting de volgende gevolgen zal hebben: 1. Ontslag van ongeveer 200 werknemers die bijna allen op Schouwen- Duiveland wonen. 2. Minder werk voor de toeleveringsbedrijven en andere dien sten, waarvan er vele in de directe omgeving gevestigd zijn. 3. Een verarming van de middenstand, immers minder omzet betekent automatisch minder inkomsten. De streekfederatie van de Partij van de Arbeid zendt verontruste telegrammen naar partijgenoten op ministerposten en naar IHC-Holland om uiting te geven aan hun ongerustheid over de werkgelegenheid op het eiland. In de raadsvergadering van de gemeenteraad van Zierikzee wordt op 28 oktober in de volle breedte een motie aan genomen waarin de zorg wordt uitgesproken over de ontstane situatie bij Smit 111

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 113