Kaland aan niet tegen experimenten te zijn waarbij het voor het bedrijf tot een zekere vorm van arbeiderszelfbestuur zou kunnen komen. Een delegatie van het personeel van Smit Bolnes, die bij de bewuste Statenvergadering aanwezig is, gaat opgetogen naar huis. Eind april doet burgemeester Th.H. de Meester in de raadsvergadering enkele posi tieve mededelingen met betrekking tot continuering en werkgelegenheid van Smit Bolnes. Vertegenwoordigers van het personeel hebben contact gehad met andere in Nederland gevestigde motorenfabrieken en deze contacten zouden mogelijk kunnen leiden tot het samengaan van bedrijven, waardoor de werkgelegenheid in Zierikzee gehandhaafd kan blijven. Het ministerie van Economische Zaken wil financiële ondersteuning bieden en ver der worden instanties en bedrijven benaderd om als geldschieter op te treden. Naast de provincie Zeeland zijn nu ook de gemeenten op Schouwen-Duiveland bereid om geldelijke hulp te bieden. Maar het betere nieuws wordt al weer snel afgewisseld door slechtere tijdingen. De vakbonden zijn eind april ontstemd over de inhoud van een onder het personeel van Smit Bolnes verspreid pamflet, waarin de vakbonden wordt verweten dat de be sluitvorming te veel aan de overheid wordt overgelaten. De bonden zouden dan achteraf vrijuit kunnen gaan bij teleurstellende uitkomsten. In het pamflet wordt een aantal mogelijkheden voor redding van het bedrijf opgesomd: 1. Er zijn aanwijzingen dat Maschinenbau Kiel (MAK) in Duitsland het bedrijf over zou willen nemen. Een overname zou echter gepaard gaan met inkrimping van het personeelsbestand van Smit Bolnes. 2. Een andere optie is samenwerking met het bedrijf Bolnes te Slikkerveer. 3. De laatste gesuggereerde optie is het zelfstandig verdergaan van het bedrijf met een eigen - eventueel nieuwe - productielijn. Zeer kort na het verschijnen van het pamflet komen er al reacties op: 1. bij een over name door MAK zouden in Zierikzee niet minder dan 150 arbeidsplaatsen verloren gaan. 2. de grootaandeelhouder van Bolnes te Slikkerveer, de heer H. van Capellen, geeft aan meer tijd nodig te hebben om de verantwoordelijkheden bij een eventuele samenwerking wat nader te onderzoeken en uit te werken. Inmiddels heeft het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland een rapport uitgebracht. Een paar dagen later wordt het onder punt 2. genoemde getal van 150 als onjuist bestempeld. Een werknemer van Smit Bolnes heeft buiten medeweten van de directie het bewuste aantal aan de pers doorgegeven. Hoeveel mensen dan wel ont slagen zullen worden bij de optie MAK is overigens niet bekend. In dit stadium komt vanuit de provincie Zeeland het bericht dat de week daarop de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken met de vakbonden en andere belanghebbenden een beslissing zullen nemen over het wel of niet voortbestaan van Smit Bolnes. In dit rapport houdt het de opties MAK of Bolnes nog open, maar voor het zelfstandig voortbestaan van het bedrijf zien de samenstellers van het rap port geen enkel perspectief. De ministers zouden minimaal met enkele miljoenen guldens aan overheidssteun moeten komen en dat valt zeker niet te verwachten. MAK, Wichmann, Bolnes of... In de loop van de maand mei wordt de Commissaris van de Koningin in Zeeland bij een bezoek aan Zierikzee nogmaals gewezen op de bijzonder onzekere situatie voor het personeel van het in grote nood verkerende bedrijf en de mogelijke rampzalige gevolgen ervan voor heel Schouwen-Duiveland. Het is langzamerhand niet meer te begrijpen, maar diezelfde week meldt zich nog 114

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 116