waren vastgelegd.12 Behalve de vlaggen werden ook de vaartuigen zelf en hun grote zeilen beschilderd met felle kleuren en emblemen. Langs de reling (verschansingen van de dekken) bracht men rijen wapenschilden aan die de scheepssier als geheel nog een tamelijk 'middeleeuws' uiterlijk gaven.13 Een familieband tussen de Bourgondiërs en het Oostenrijkse huis van Habsburg ontstond nadat de laatste hertog Karei de Stoute in de slag bij Nancy (1477) het leven had gelaten. Zijn dochter en erfgename Maria de Rijke van Bourgondië trouwde dat jaar nog met Maximiliaan van Oostenrijk, zoon van de toenmalige keizer Frederik III. De dynastie van Habsburg had toen al aan invloed en prestige gewonnen doordat verschillende leden erin geslaagd waren de kroon van het Heilige Roomse rijk te verwerven. Vanaf genoemde Frederik die in 1452 gekroond was, bezetten zijn afstammelingen in een (bijna) onafgebroken rij de keizerstroon. Door het huwelijk van zijn kleinzoon Filips de Schone van Oostenrijk met Johanna van Castilië inl496 kon Spanje binnen de invloedssfeer van de dynastie worden gebracht. Dat land was een wereldrijk geworden door de verovering en kolonisatie van Amerika. De Habsburgers vermengden de wapens en emblemen die de Bourgondiërs hadden ingevoerd, met de herkenningstekens uit hun Oostenrijke erflanden. Een hoogtepunt in de Habsburgse expansie was de keuze tot Rooms keizer van Karei V van Oostenrijk in 1520. Naast de banier met de Spaanse kwartieren kon de adelaarsvlag over de Nederlanden gaan wapperen. 9 afb. 4 Zeegevecht bij Sluis in 1340, gevechten op de dekken en vanuit de marskorven.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 11