VANILLE IJS Gedurende de Kermis. Een banketbakker heet meneer Twee generaties schürmann in zierikzee door Betty Blikman-Ruiterkamp Inleiding Wie wil er tegenwoordig nog bakker worden? Er is weinig animo voor dit vak. Het heeft een slechte naam, vooral wat betreft het aantal arbeidsuren. Ook ligt de winstmarge niet hoog. Vroeger was dit zeker waar. Bakker zijn was sappelen voor je geld. Maar toch waren er in de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw veel bakkers werkzaam in Zierikzee. De meesten bakten alleen brood. Een enkele onderscheidde zich als brood- koek- en banketbakker. Een nog kleiner aantal specialiseerde zich als banketbakker. Er was beslist standsverschil binnen de bakkerswereld. Een kenmerk hiervan was de gewoonte om een broodbakker aan te spreken met bakker, en een banketbakker met meneer. In het jaar 1885 vestigde J. Kok zich aan de Mol op het huisnummer A 311, nu 19. Aanvankelijk noemde hij zich banketbakker, maar later 'confiseur, cuisinier', dus suiker- en banketbakker en kok. In mei 1904 verkocht hij zijn bedrijf aan J.C. Schürmann en verhuisde zelf naar Havenpark 41. verkrijgbaar bjj J. KOKConfiseur. Van Middelburg naar Zierikzee In Middelburg werkte vanaf 1874 een luxe banketbakker, Reinier Abraham Papegaaij. Zijn jong overleden vader was ook banketbakker geweest. De weduwe zette het bedrijf door, met hulp van kinderen en personeel. Negentien jaar oud ging Reinier het huis uit om ervaring op te doen bij een banketbakker in Utrecht. Op zijn 21e kwam hij terug en vestigde zich in het pand Lange Burg 22. Hij trouwde met Maria van Heuven en bracht zijn bedrijf tot bloei. Hij noemde zich 'confiseur-glacier', waaruit blijkt dat hij ook ijs verkocht. Toen de zaak 25 jaar bestond verwierf hij het predikaat Hofleverancier. De specialiteiten van deze bakker waren Profetenbrood en Zeeuwsche Letterkoek. Beiden werden gebakken volgens "geheim recept". Het echtpaar Papegaaij kreeg zes kinderen, vier jongens en twee meisjes. Twee zoons kozen voor het bankerbakkersvak, maar gingen eerst buiten Zeeland kennis en ervaring opdoen. Zoon Adriaan kwam in 1906 terug om in de zaak van zijn vader te werken en werd diens compagnon. Het was een druk beklante zaak, waar altijd personeel aanwezig was. Naast de uitwonende werknemers, waren er ook regelmatig inwonende banketbakkers. Een van hen was Jan Christiaan Schürmann, zoon van Hendrik Schürmann, korenmolenaar te Kloosterveen, gemeente Assen. Jan vond een van de dochters van zijn werkgever erg aantrekkelijk. Op 27 april 1904 trouwde hij te Middelburg met Francina Arnoldina Papegaaij. 119 Advertentie. (Zierikzeesche Nieuwsbode 10-09-1885, pag.2)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 121