euhch Gevulde bqterkgek en frdfetejibp: rCfap* wm J.C.SCHÜRMANN, De eerste generatie Schürmann Het kersverse echtpaar -Jan en Sien- vestigde zich in Zierikzee aan de Mol op het adres A 311 (nr. 17), in het pand dat ze overnamen van J. Kok. Op dat moment telde de stad 6991 inwoners. De aanwezigheid van het kantongerecht en de arrondissements rechtbank zorgden voor een kapitaalkrachtig bovenlaagje. Dit zal een belangrijk aspect zijn geweest om zich in het stadje te vestigen. Het dagelijks brood voor de inwoners van Zierikzee werd in die tijd gebakken door 29 broodbakkers, voor wat luxere zaken zorgden negen banketbakkers. Het gezin Schürmann woonde boven de zaak, zoals toen gebruikelijk was. Sien Papegaaij was een kordaat vrouwtje, klein van stuk en gezegend met een royale voorgevel. Ze was een echte zakenvrouw, maar ook een liefhebbende moeder. Er werden vijf kinderen geboren: Hendrik Reinier (Hein) op 20-07-1905, Reinier Abraham op 19-06-1907, hij overleed echter 20 maanden later. Maria Elselina (Mies) werd geboren op 22-11-1909, Reinier Abraham (Rein) op 28 jan 1916 en Jan Willem (Jan) op 06-04-1922. Jan Willem was geen lang leven beschoren, hij stierf omstreeks 7 maart 1945 in concentratiekamp Neuengamme. Zijn moeder zei later vaak dat ze die dag heeft gevoeld dat er iets ergs met hem gebeurde. Hein ging naar de HBS en volgde zijn vader op. Mies, genoemd naar haar oma van moederskant, bezocht ook de HBS en trouwde op haar 23e met Cornells Adrianus Johannes Meijer. Zij verlieten het eiland en gingen in het westen wonen. Maria Elselina overleed te Heemstede op 05-11-1978. Reinier was heel sportief. Hij deed vaak mee aan lange wandeltochten en was een geoefend zwemmer. Na zijn studie werktuigkunde in Dordrecht trouwde hij met Dina Cornelia van Splunter. Samen verhuisden ze naar Rijswijk. Bij de tijd Schürmann ging met zijn tijd mee. Als een van de eerste middenstanders in Zierikzee liet hij in de zaak in 1907 gasverlichting aanbrengen door "Etalage Maatschappij Bruns" 120 Banketbakkerij Papegaaij aan de Lange Burg te Middelburg, (collectie A.F. Franken) De winkel aan de Mol, met Schiirmann sr. in de deuropening, (collectie C. Geluk, Haamstede)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 122