met een doos lekkers naar de Lange Blokweg, toen min of meer de goudkust van Zierikzee. Enkele jaren na de oorlog liet Hein een gasoven inbouwen in de bakkerij. Vader Jan vond het maar niets, volgens hem ging er niets boven een kolen- of houtvuur! Maar Hein was er blij mee, het verlichtte de arbeid enigszins. Anders dan zijn ouders nam Hein ook wel eens een dag of een week vrij. Toch was het hard werken. Met kerstmis bijvoorbeeld werd er zelfs op tweede kerstdag bezorgd. Schuimtaart bijvoorbeeld, 'polonaise' genoemd, die als nagerecht bij het diner diende. Het was een waar kunstwerk: schuim in lagen, met vruchten en slagroom er tussen en een deksel van chocolade. Ze waren populair, maar het hield wel in dat er eerste kerstdag al voorbereidingen moesten worden getroffen. Niet alleen de inwoners van Zierikzee waren Schürmanns klanten. Ook elders op het eiland lustte men zijn producten graag. De vrachtrijders uit de dorpen hadden hun vertrekplaats op de Schuithaven en namen de taarten mee om te bezorgen. De houten dozen kwamen via de omgekeerde weg weer terug naar Zierikzee. Schürmanns bruidstaarten waren beroemd op het hele eiland. Drie etages hoog en verrukkelijk van smaak. Veel 60-plussers weten zich deze nog te herinneren. Een levensgenieter Hein buitte zijn vrije tijd uit, zeker in de tijd dat hij nog vrijgezel was. Op vrijdagavond was het vaste prik: kegelen in Concordia met een groep vrienden, allen lid van kegelclub Sans Soucis. Soms kwam hij zo laat thuis, dat de knecht al bezig was. Dan werkte hij meteen mee en sloeg gewoon een nacht over. Piano spelen deed hij ook graag. Soms verdween hij plotseling uit de bakkerij en kroop achter het instrument. Zijn spel was door het hele huis te horen en aangezien zijn ouders er ook woonden, wilde dat nog wel eens een slecht humeur opleveren! Was er geen tijd 124 Hein Schürmann (staande tweede van rechts) als lid van de Zierikzeese kegelclub 'Sans Souci'. (collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee. THA SGP 0329)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 126