nog behoorlijk opgeknapt werd. Hein ging vooral genieten van zijn hobby, de natuur. Hij vond het heerlijk om in de duinen rond te zwerven. Vaak ging Jans mee, Hein had haar behoorlijk besmet op dit punt. Net als zijn vader was Hein een fervent bridger. Samen met Paul Wiebols, die een textiel winkel aan het Havenpark had, vormde hij vanaf 1946 tot zijn overlijden een geducht team. Bij de bridgedrive's in Mondragon wonnen ze regelmatig. Een wisselbeker van de Zierikzeese Bridgeclub met onder andere Heins naam er op, is in het Stadhuis museum te vinden (objectnr. 3285) De wekelijkse puzzel in de Zierikzeesche Nieuwsbode kon steeds rekenen op Heins warme belangstelling. Veel tijd werd ook besteed aan 'Stad en Lande'. Hein en Jans waren altijd aanwezig op de bijeen komsten en trouwe deelnemers aan de excursies. Gedurende enkele jaren stelden ze hun woning beschikbaar voor het verzendklaar maken van het Mededelingenblad. Nadien bracht Hein de bladen naar het postkantoor of ging ze aan huis bezorgen. Jans kegelde binnen het clubverband van Her- ovema en bezocht steeds de bijeenkomsten van de Zierikzeese afdeling van de Unie van Soroptimist- clubs. Hiervan was ze lid sinds de oprichting in 1958 tot aan haar dood. Vergaderingen werden vaak bij haar thuis gehouden, waarbij de be stuursleden steeds gastvrij werden onthaald. Dat ook zij om de natuur gaf, blijkt uit het feit dat ze in 1994, tijdens een actie van "de Natuur en Vogel wacht, een kunstnestje voor huiszwaluwen aan haar woning op liet hangen. Hoewel Hein en Jans niet bepaald jong trouwden, waren ze toch nog bijna 40 jaar samen. Hein overleed op 19 oktober 1980. Jans overleefde hem nog zeventien jaar, haar levenskaarsje ging uit in Zorgcentrum Borren- damme op 20 oktober 1997. Bronnen 127 A. van Santen. Een chique bakker: de Middelburgse banketbakker Papegaaij De Wete, gedaan aan de leden van de Heemkundige Kring Walcheren, nr. 2, april 2000 Mededelingenblad van Stad en Iztnde nr. 39, januari 1981 GASD Belastingkohieren Zierikzee 1910 en 1921 GASD Verslag van de toestand der gemeente Zierikzee 1904 Krantenbank Zeeland: Zierikzeesche Nieuwsbode 1904-1997 Krantenbank Zeeland: Provinciale Zeeuwsche Courant www.zeeuwengezocht.nl Dit verhaal kon (o.a.) tot stand komen door de verhalen die ik in april 2008 optekende uit de mond van Ton de Bruine, voormalig bakker in Burgh, die in zijn jonge jaren ongeveer acht jaar werkzaam was bij de firma Schürmann. Jans en Hein in de tuin van het Burgerweeshuis te Zierikzee. (collectie C. Geluk, Haamstede) Jans Schürmann-Evertse, met haar onafscheidelijke hoedje, op ongeveer 80-jarige leeftijd voor haar huis in de Posstraat, (collectie Gemeente-archief Schouwen-Duiveland dia 12490)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 129