om afgebeeld met een lange tang, waarin de tong is vastgeklemd (afb. 11). De twee rode banieren voorop (afb. 12) en de vier rode schilden achteraan en de kleine topvlag voorop het al genoemde schip dat op de tweede rij rechts is afgebeeld (afb. 12a, pi. IV), benadrukken eveneens de herkomst van het vaartuig uit Zierikzee.18 Men mag er van uitgaan dat de rode vlaggen en wimpels van andere vaartuigen eveneens verwijzen naar de herkomst van de afgebeelde schepen en scheepjes uit Zierikzee. Een zeldzame afbeelding van circa 1800 geeft het wapen met schildhouders en effen rode stadsvlaggen weer (afb. 13). De stad bleef nog tot in de tweede helft van de negentiende eeuw dezelfde rode vlag voeren.19 Volgens besluit van de gemeenteraad van Zierikzee van 29 mei 1961 zou de gemeentevlag voortaan bestaan uit vijf even hoge banen van rood en zwart. Tevoren zou het gemeentebestuur een dito vlag van zeven banen hebben gebruikt.20 Er zijn nog meer symbolen van Zierikzee op het paneel te vinden. Ze zijn ontleend aan het wapenensemble van de stad. Dit omvat een rood schild, waarop een zwarte leeuw. Rood was en is de kleur van het stedelijke wapenschild, zoals dat uit gegevens vanaf de vijftiende eeuw is aan te tonen. Een wapenboek in het Landesarchiv te Stuttgart noemt het wapen van Zierikzee effen rood.21 In het kader van een Zeeuwse kroniek die de zeer geleerde stadsdokter Levinus Lemnius in verschillende van zijn werken inlaste, heeft hij verteld waarom de vlaggen van Zierikzee - volgens hem - rood zijn. Nadat Vlamingen in 1304 bij hun invasie in Holland en Zeeland probeerden ook deze stad te veroveren werden zij door de bewoners teruggeslagen. Hun vlaggen zouden bij de schermutselingen met bloed doordrenkt zijn. Volgens Lemnius is het daarom wel duidelijk, waarom het Zierikzeese wapen de kleur van bloed heeft.22 Effen rode vlaggen en wapenschilden komen of kwamen bij een aantal verspreid gelegen Europese steden voor. Meestal voerde men eerst een rode wimpel, later de banier of vlag en tenslotte het wapenschild. In latere tijden gaat men bijna overal een wapenfiguur in het schild zetten. In Zierikzee is dat een zwarte leeuw. Hierdoor wijkt het wapen af van de regel, dat kleur op kleur of metaal op metaal in het schild niet mogen voorkomen. Twee kleine schepen, één links vooraan (pi. I) en één achter het grote schip rechts vooraan (pi. IV), hebben bovenop de mast het kruis dat nog deel uitmaakt van de uitwendige versiering aan het wapenschild van de stad Zierikzee.23 Het kruis is opgenomen binnen een doorboorde ruit (afb. 14)Vanwege zijn uitzonderlijke karakter zou ik deze mastbekroning de naam 'het Zierikzeese kruis' willen geven.24 Aan de grote mast van het in het midden zeilende schip (pi. II) bevindt zich boven in de hoofdmast een rode wimpel waarop witte ornamenten zijn afgebeeld, die op het eerste gezicht moeilijk te identificeren zijn, maar die elk de gestileerde, zogenaamd 'gotische' letter Z vormen (afb. 15). Eeuwenlang prijkte die letter aan weerszijden van het wapenschild van Zierikzee. In het officiële stads-, later gemeentewapen uit 1817 zijn ze van goud, evenals het zojuist beschreven kruis. (afb. 16). Vroeger kende het wapen ook schildhouders, thans nog te zien op gevelstenen in de stad. Het zijn doorgaans twee meerminnen, maar soms komen één meerman en één meermin voor. Redegezicht en stadsgeschiedenis Het Zierikzeese paneel is noch gesigneerd, noch gedateerd en de vraag naar de functie wordt maar zelden gesteld. Bestaan er historische feiten uit de zestiende eeuw die ons verder kunnen helpen? Uiteraard komt dan een tweede vraag op: die naar relevante gebeurtenissen uit de stadsgeschiedenis. De vorstelijke vlaggentooi is al 18

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 20