Maximiliaan vernoemd Zoals gezegd is de voornaam Maximiliaan door vernoeming in verschillende Nieuwerkerkse families terechtgekomen. Van Maximiliaan en zijn vrouwjohanna Bal staan zes kinderen vermeld in het doopboek van Nieuwerkerk. Van de zoon Jacobus wordt later melding gemaakt als waarnemer van zijn vader op school. Of hij ooit getrouwd is geweest en kinderen heeft gehad is niet duidelijk.Uit notariële akten blijkt dat hij later zakelijke connecties had te Middelburg. Het huwelijk van de oudste dochter Hugonia, vernoemd naar haar grootmoeder Huigje, blijft kinderloos. Dochter Anna trouwt met Cornelis Zorge, een man uit Dreischor. Zij krijgen vijf kinderen. Hun derde kind is Maximiliaan. Anna wordt weduwe in 1763 en hertrouwt een jaar later te Nieuwerkerk met Cornelis Abrahamse Lemson uit Oosterland. Uit dit huwelijk worden nog drie kinderen geboren. Hun dochter Maatje Lemson trouwt met Mattheus Braam, afkomstig van St. Annaland, en vernoemt haar vierde kind naar haar halfbroer Maximiliaan Zorge (een achterkleinzoon dus van meester Maximiliaan) Dit kind heeft niet lang geleefd, want een jaar later houden ze opnieuw in de kerk van Nieuwerkerk een Maximiliaan ten doop. In de familie Braam is de naam sindsdien stevig verankerd. Tot op heden is de naam Maximiliaan Braam op Nieuwerkerk bekend. Door huwelijken met dochters uit de familie Braam is de naam Maximiliaan achtereenvolgens terechtgekomen in de familie: Van Klinken, Folmer en Geuze. Ook nu nog zijn er bij elkaar minstens zeven mensen in leven die Maximiliaan heten, waarvan er drie nog in Nieuwerkerk wonen. Overigens moet gevreesd worden dat deze voornaam op termijn toch verloren zal gaan. De jonge generaties van deze families zijn niet allemaal even geporteerd van deze buitenissige voornaam. Soms blijft het bij de doopnaam Maximiliaan en heeft de roepnaam daar weinig of geen relatie mee. Wie weet is dit artikel een bijdrage om er toch wat meer waardering voor te krijgen. Maximiliaan Braam De eerste Maximiliaan Braam was aanvankelijk voorbestemd tot veldarbeider zoals de meesten van de familie Braam in die tijd, maar later werd hij benoemd tot veldwachter. Volgens de overlevering een gevreesd man met name bij de leden van de Gereformeerde Kerk onder het Kruis, bestaande uit mensen die zich van de Hervormde Kerk hadden afgescheiden. Zij behoorden tot een door de overheid niet erkend kerkverband en dus mochten ze geen openbare godsdiensten organiseren. Veldwachter Max Braam bleek overijverig om die bijeenkomsten te verhinderen en maakte vele malen proces-verbaal op. Zijn kleinzoon Maximiliaan Braam is de meest bekende Nieuwerkerkse Maximiliaan tot nu toe. Hij en zijn tweelingzus Jannetje werden geboren in 1850 als kinderen van Joost Braam en Tannetje Bakker. Ook deze Max was voorbestemd om als landarbeider zijn leven te slijten. Echter dat liep heel anders. Het ging in de tweede helft van de 19e eeuw heel slecht in de landbouw. Het goedkope graan uit Amerika overspoelde de Europese markten. De meekrapkleurstof voor rode verf werd langzamerhand vervangen door chemische producten en dus waren de vooruitzichten voor de meekrapteelt ook niet gunstig. Zijn vader Joost met zijn stiefmoeder Johanna Siereveld trokken de stoute schoenen aan en volgden in 1872 het voorbeeld van andere gezinnen en emigreerden met acht kinderen naar Noord-Amerika. Maximiliaan en zijn zuster Janna Lena en wellicht nog een andere broer of zus bleven in Nieuwerkerk. Hij werd gemobiliseerd tijdens de Grote Oorlog tussen Frankrijk en Duitsland (1870-1871). Na zijn demobilisatie werkte hij weer gewoon als arbeider op het land. 31

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 33