secretaris van Duivendijke, behandelt in 1896 de vraag: 'Is het in het belang eener gemeente te achten grond in eigendom te hebben?' Na discussie concludeert de voorzitter: 'Het is in het algemeen niet in het belang der gemeente te achten grond in eigendom aan te kopen bij wijze van geldbelegging.' Hier wordt over gestemd: tien voor, twee tegen. Niet iedere gemeente zal deze conclusie volgen. Bestuurslid In de vergadering van oktober 1907 wordt afscheid genomen van de voorzitter, Ch. W. Vermeijs, burgemeester van Zierikzee. Hij is vrijwel vanaf het begin, augustus 1890, 17 jaar lang, voorzitter geweest. 'Aan de gemeenschappelijke maaltijd, genut tigd na de vergadering, stelt de heer Boogerd namens het bestuur voor, nadat de vergadering is heropend, om aan den heer Vermeijs, die gedurende een 17-tal jaren voorzitter der Vereeniging zijnde veel voor de vereniging en voor het welzijn van Schouwen-Duiveland heeft gedaan, het eerelidmaatschap met ingang van 1 Januari a.s. aan te bieden, welk voorstel bij acclamatie wordt aangenijmen.' Er zullen nog vele ereleden volgen en de statuten maken het mogelijk dat zij de vergaderingen blijven bijwonen. Dit leidt later wel eens tot spanningen. In oktober 1957 stuurt de burgemeester van Brouwershaven, J.L. van Leeuwen, een brief naar het bestuur met de mededeling dat hij zijn lidmaatschap beëindigt omdat hij al zeer lang doorslag gevende bezwaren heeft tegen het bezoeken van de vergaderingen door ereleden, voorheen burgemeesters, die geen deel meer uitmaken van het dagelijks bestuur van de gemeente. 'In de afgelopen vijf jaren heb ik verscheidene malen de gelegen heid te baat genomen de voorzitter en de vergadering opmerkzaam te maken op de moeilijke positie, waarin een burgemeester zich kan bevinden, indien zijn ambts voorganger zich met betrekking tot allerlei gemeentelijke vraagstukken in een beslo ten vergadering op de hoogte kan stellen van de opvattingen van zijn opvolger.' Jan Snellen, gemeentesecretaris van Zierikzee, volgt in 1907 Vermeijs als voorzitter op. Het bestuurslidmaatschap is niet altijd erg in trek. Het gebeurt regelmatig dat gekozen bestuurders bedanken voor de eer. Bij de verkiezing van Jan Snellen tot voorzitter zijn twee stemrondes nodig. In de eerste ronde krijgen de heren Bolle, burgemeester van Burgh, en Van Citters, burgemeester van Noordgouwe, elk vijf stemmen, terwijl zij aangegeven hebben 'niet voor eene benoeming in aanmerking te willen komen'. Snellen krijgt in de eerste ronde zes stemmen. Bij de tweede vrije stemming krijgt hij negen stemmen, Van Citters vier en Bolle drie. Niet iedereen ziet het dus met Snellen als voorzitter zitten, maar als hij bij de eerste vergadering die hij leidt aangeeft 'steeds een leider te zijn in den geest der vereniging en zijn beste krachten aan de vereenigingsbelangen zal geven', volgt daverend applaus. Humor In de vergadering van juli 1908 wordt A. Boers, secretaris van de gemeente Bruinisse, gekozen tot secretaris van de vereniging. Zijn stijl van verslag doen valt niet bij ieder een in goede aarde. Hij notuleert bij de herbenoeming met bijna algemene stemmen van de heer Boogerd tot penningmeester: 'De heer Boogerd heeft niet den moed om te bedanken, nu hij met zulk eene verpletterende meerderheid is gekozen, inte gendeel, gaarne neemt hij de benoeming weder aan, om dusdanig op de dubbeltjes te kunnen passen.' En een discussie over staatspensionering vat de heer Boogerd volgens het verslag als volgt samen: Deze stelt voor om 't oude gezegde hier te pas te brengen: Ze dronken 'n glas en ze een plas en ze lieten 't zaakje zooals 't was. Algemeen kan men zich met dit lumineuze idéé verenigen enmen laat 36

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 38