Op de centjes letten Bij het opmaken van de jaarrekeningen van de vereniging blijkt dat die vaak afgeslo ten worden met een tekort. In de juli vergadering van 1920 wordt het boekjaar 1919 afgesloten met een tekort van f 112,46, onder andere veroorzaakt door het opstellen van een Grensregelingenrapport. De commissie die de jaarrekening heeft nagezien, stelt voor het tekort voor een deel voor rekening van de gemeenten te laten komen en door'eene verhoging van de contributie'. Maar omdat er dat jaar ook kosten ge maakt zijn 'in verband met de salarisactie' (voor de burgemeesters) wordt besloten het tekort door heffing van een extra omslag over de leden weg te werken. Eerst in 1946 zal er sprake zijn van een bijdrage uit de gemeentekassen. Als de controlecom missie over de kas van 1920 constateert dat de kas weer met een nadelig saldo sluit (f 76,46), wordt gezocht naar bezuiniging. Het is de commissie opgevallen dat t drukken van het verslag van het verhandelde der vergaderingen zoveel geld kost, in overweging gevende, het verslag niet meer te laten drukken (wat b.v. over 1920 een uitgaafvorderde van f 49,35) doch in de plaats daarvan geschreven notulen te maken van het verhandelde op onze vergaderingen.' Aldus geschiedt. Tot juni 1939 wordt de vergadering begonnen met het voorlezen van het verslag van de vorige vergadering. Nieuwe vereniging In het begin van de jaren twintig blijken veel wethouders en raadsleden lid te zijn, die maar weinig oog hebben voor de belangen van de leden-ambtenaren: de burge meesters, de secretarissen en de ontvangers. Veertien burgemeesters, secretarissen en ontvangers stellen voor de vereniging op te heffen. In een buitengewone leden vergadering wordt op 27 maart 1923 het besluit tot opheffing genomen. Op de dag van de opheffing besluit de vergadering meteen tot het oprichten van een nieuwe vereniging: de Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers op Schouwen-Duiveland. De doelstellingen zijn vrijwel identiek aan die van de opgehe ven vereniging. Sinds de jaren dertig is ook Sint-Philipsland met zijn burgemeester secretaris en ontvanger vertegenwoordigd in de vereniging. De leden vergaderen in 1937 voor de eerste keer aan de andere kant van het Zijpe en twee jaar later heet de vereniging voluit: De Vereeni- ging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers op Schouwen en Duiveland en St. Philipsland. Als 'B., W. en S.' wordt de vereniging een begrip. Herindeling In 1920 verschijnt het 'Rapport der Commissie tot het ontwerpen van een plan in zake samenvoeging en grens wijziging van de gemeenten op Schouwen-Duiveland 38 A. van der Weijde (1861-1933) burgemeester van Ellemeet en Eikerzee. (collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee. THA SP 0683)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 40