Bij de ingekomen stukken van de vergadering van 18 november 1940 zit een brief van Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, d.d. 23 november 1939, inzake het nemen van maatregelen om het bouwen, waardoor het gezicht op stad en land bedorven dreigt te worden, tegen te gaan'. Of de maatregelen binnen dat jaar al ge nomen zijn, wordt niet vermeld. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Ook in de oorlogsjaren worden de verdiensten niet vergeten. Op 15 maart 1941 wordt een brief naar Gedeputeerde Staten van Zeeland gestuurd waarin om een technische herziening van de jaarwedderegeling voor de burgemeesters, secretaris sen en ontvangers wordt gevraagd. In 1942 wordt de vereniging geliquideerd. De laatste vergadering vindt plaats op 5 oktober. Op de eerste vergadering na de oorlog wordt de heer C. Lazonder, herdacht. 'Vooraleer met de bespre kingen verder te gaan noodigt de voorzitter de aanwezigen uit om van hun zitplaatsen op te staan, waarna hij in gevoel volle woorden de nage dachtenis herdenkt van den heer C. Lazonder, in leven secretaris van de ge meente Renesse, die in December 1944 gemeend heeft te moeten onderdui ken na eerst het bevol kingsregister te hebben verdonkeremaand, waarbij hij het leven heeft moeten laten.' Eerst vergaderen alleen de burgemeesters met de militaire kommissaris. Op 11 september 1945 verga deren de secretarissen weer mee. De ontvangers zijn niet meer welkom. De ervaring van de voorzitter, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, is, 'dat de vergade- C. Lazonder, gemeentesecretaris van Renesse. (collectie Gemeente- ringen voorheen te groot archief Schouwen-Duiveland, Zierikzee. THA X1803) en daardoor moeilijk te hanteeren waren. Hij heeft die vergaderingen niet tot zijn genoegen gepresideerd. Veelal vormden er zich op de vergaderingen kleine clubjes, waardoor zij weinig nut sorteerden. Bovendien zijn bij de te behandelende onderwerpen alleen de burgemeesters en de secretarissen be trokken.' 40

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 42