degelijke winkels, mooie muziek- en tooneeluitvoeringen en Zierikzee heeft gaar ne, dat alle Schouwenaren en Duivelanders, ook al wonen zij niet binnen de veste, Zierikzee als "hun stad" beschouwen. Toch wordt uw stad ontsierd door een groot aantal slenteraars. Velen zullen zich aan hen ergeren, anderen zullen de voordelen zien van de roombroodjes en ijsco etende jongens en meisjes die voor hun ouders uit de dorpen of er buiten, bood schappen doen, en weer anderen zullen zeggen "er moest een lokaal voor die kinderen beschikbaar zijn". Maar de jeugd slentert door. Nu particulier initiatief nog niets tot stand bracht op dit gebied en Stichting Herstel Zeeland 1945 mij indertijd naar u verwees, verzoek ik u beleefd mij, ondanks Uw vele werk, niet met een kluitje in het riet te willen sturen wanneer ik. u vraag: Zoudt u het daar heen willen leiden, dat er, misschien met hulp van Volksgaarkeuken, Huishoudschool, Volksherstel, U.V.V., Stichting Herstel Zeeland 1945, Ambachtsschool, U.L.O., H.B.S., Lyceum, een tehuis tot stand kome voor schoolgaande jeugd van buiten? Er zou een zaal moeten zijn (ik denk b.v. aan een overdag niet in gebruik zijnde vergaderzaal, barak of koffiekamer), ivaarin de jeugd in vrij uren rustig huiswerk kan maken. Met verschuldigde hoogachting, Get. I.H.S. van Citters-Bolomey De brief komt aan de orde in de vergadering van B., W. en S. van 15 juli 1947. De voorzitter, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, tevens burgemeester van Zierikzee, meldt dat het gemeentebestuur niet tot een oplossing van dit vraagstuk is kunnen komen. De vergadering ziet ook geen oplossing maar denkt aan de bezwaren tegemoet te kunnen komen door de middagschooltijden een half uur te vervroegen.De burge meester van Zierikzee stelt voor dit probleem in het overleg met andere grote Zeeuwse gemeenten te bespreken en als daar zich hetzelfde probleem voordoet, het onderwijs te vragen de middagschooltijden te vervroegen. In november 1950 is het probleem nog niet opgelost. Jhr. RJ.II.Q. Röell, burgemees ter van Haamstede, wijst erop, dat voor de buitenleerlingen te Zierikzee een ge schikte gelegenheid ontbreekt om hun boterhammen te nuttigen. Hiervoor zijn ze op een café aangewezen. Buitengewoon Lager Onderwijs De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk is in 1949 zo ver gevor derd met het onderzoek of een school voor Buitengewoon Lager Onderwijs (B.L.O.) op Schouwen-Duiveland mogelijk is, dat zij B., W. en S. verzoekt het onderwerp op de agenda te zetten. Bij de eerste bespreking over dit onderwerp geeft de Inspecteur van het Lager Onderwijs aan, dat het potentieel aan kinderen voor de B.L.O. school klein is. Op een vraag of onderwijs aan 'imbecillen' (sic!) ook mogelijk is, wordt geantwoord dat 'vermenging met debielen uit den boze is'. Op grotere scholen treft men beide soor ten leerlingen volkomen gescheiden aan. Het aantal inwoners van het eiland is hier te klein voor. Er is plaats voor één school voor B.L.O. of geen school. De school kan alleen door samenwerking tussen het openbaar en bijzonder onderwijs gerealiseerd worden. Er wordt een Commissie van voorbereiding tot Stichting van een school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs op Schouwen-Duiveland opgericht, waarin ook vertegen- 42

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 44