De ontwerpers De ontwerpen kwamen veelal van bouwkundigen of van architecten uit de kennissenkring van de opdrachtgevers. We zien ontwerpen van Zierikzeese bouwkundigen als J.J. Wesseling jr., G. Poldermans, A.J. Ilcken, en de Hollandse' architecten G. Knuttel jr., J. Limburg, R.C. Versteeg en vooral Frans J.C. Dingemans. Soms waren de ontwerpen eenvoudig van de ervaren hand van de aannemer/ timmerman/metselaar zelf. Johannes Jacobus Wesseling jr., geboren te Haarlem op 27 april 1882, kwam vanuit Amsterdam, waar hij leraar was aan de 2e Ambachtsschool, naar Zierikzee toen hij in mei 1914 door de gemeenteraad van Zierikzee was benoemd tot directeur van de avondschool voor vakonderwijs. Een jaar later volgde zijn benoeming tot directeur van de ambachtsschool aldaar. In 1917 werd in het gebouw van de ambachtsschool aan het Vrije een tentoonstelling gehouden van de inzendingen van de prijsvraag voor een ontwerp van een nieuwe wijk ter uitbreiding van het dorp Oosterland. Zijn ontwerp "Tuindorpswijk" werd uitverkoren. Hij was in Zierikzee tevens actief als architect. Wesseling heeft slechts enkele jaren in Zierikzee gewerkt. In 1919 vertrok hij met zijn gezin naar Amersfoort. Gerrardus Poldermans (1861-1951) was bouwkundige en taxateur. Hij kwam in 1899 uit Ellemeet naar Zierikzee, waar hij zijn leven lang bleef wonen. Poldermans was in de jaren 1890 eerst als agent en later tot 1 juli 1928 als bouwkundig inspecteur werkzaam bij de 'Zierikzeesche Brandwaarborgmaatschappij van 1824'. Naast zijn inspecteurschap was hij ook als particuliere bouwkundige werkzaam. Na zijn eervol ontslag in 1928, vestigde hij zich te Zierikzee als zelfstandig bouwkundige en taxateur, zoals blijkt uit verschillende berichten in de Zierikzeese Nieuwsbode. Zo was hij als kerkvoogd van de Nieuwe Kerk te Zierikzee bij werkzaamheden aan de kerk betrokken. Aan het herstel van de korenmolen "De Hoop" in Zierikzee in 1933 gaf hij leiding. Het ontwerp van het in 1937 geopende nieuwe gebouw van de Nutsspaarbank te Zierikzee is van zijn hand. Arnoldus Jacobus Ilcken (1891- 1979) werd te Baarn geboren. Hij kwam in september 1919 naar Zierikzee waar hij was benoemd tot ingenieur van het Waterschap Schouwen. Hij was tevens werkzaam als bouwkundige/architect. In 1923 werd hij benoemd tot bestuurslid van de 'Vereeniging De Ambachtsschool'. In 1929- 1930 werd naar zijn ontwerp tegenover het tankstation bij Zierikzee een enorme watertoren gebouwd met een groen koperen koepel en een reservoir van 500 m Deze was echter geen lang leven beschoren: op 19 februari 1945 werd hij door de bezetter opgeblazen. In 1932 kwam Ilckens na echtscheiding tweede vrouw naar Zierikzee. Dit was de elf jaar jongere Duitse kunstschilderes Hildegard Helena Anna Andereija (1902-1988), afkomstig uit Hatingen a/d Ruhr. Zijn leven nam in die tijd een dramatische wenciing. Hij werd in de jaren dertig fervent lid van de NSB, trad vervolgens zelfs toe tot de Waffen SS. Ilcken werd in 1950 voor zijn 'dienst' aan de vijand in cassatie tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het was kennelijk lastig hem in deze jaren maatschappelijk te omzeilen. Hij werkte in de jaren deitig als bouwkundige en verkreeg opdrachten uit zijn Zierikzeese kennissenkring. In 1937 werd hij benoemd tot commissaris van de NV de Concertzaal, die de schouwburg in de Paardenstraat exploiteerde. In 1923 benoemd als lid van het bestuur van de Vereeniging 'De Ambachtsschool' te Zierikzee, werd hij nog in 1942 herbenoemd. Hij werd later als bestuurslid geroyeerd. Op grond van het Zuiveringsbesluit 1945 werd hem ontslag verleend als ingenieur van het Waterschap Schouwen. Hij overleed in 's-Gravenhage. 55

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 57