bijgebouwd en in 1932 een betegelde tennisbaan aangelegd. In de jaren dertig vond nog een aantal stevige verbouwingen plaats waarbij de bouwkundige A.J. Ilcken en de metselaar Karei Lemsom, de timmerman L.C. Bom, de aannemer N.J. Bijkerk en de schilder W. Blok waren betrokken. De garage werd na de oorlog als het zomerhuis De Bergeend in gebruik genomen en werd in de zeventiger jaren door een nieuwe eigenaar verbouwd tot het huidige paradijselijk gelegen woonhuis van die naam. 2. De Abeelen Eind mei van hetzelfde jaar 1918 werd aan de Belgische kunstschilder Alfons Blomme (Roeselaere 1889-Roeselaere 1979), op dat moment wonende te Nuenen, vergunning verleend voor het bouwen van een houten zomerhuis 'aan het einde van de Duinweg' Blomme was met zijn schildervriend Eeckman per fiets naar Schouwen gekomen op zoek naar een goede schilderomgeving. Ze kampeerden aanvankelijk in de duinen, maar dat was toch net te weinig comfortabel. Bevriend geraakt met de boer Kees Boot, mochten ze bij hem op zolder van de hoeve Duinoord overnachten. Vervolgens huurden ze een huisje. Op zekere dag kregen ze bezoek van de gefortuneerde bruggenbouwer Begemann. Hij raakte onder de indruk van de Schouwse natuur en werd bevriend met Blomme. Begemann wilde er een huis bouwen en de kunstschilder daarin ruimte bieden. Blomme mocht er het hele jaar gebruik van maken. Begemann wilde er slechts een zomermaand per jaar vacantie houden. Blomme huurde daarop een stuk duingrond van Kees Boot, dat hij later kocht. Er groeiden ruimschoots zilverpopulieren of abeelen. De ca 3000 werden door Boot met grote stappen op klompen uitgemeten. De grondvesten werden in steen uitgevoerd en daarop kwam een houten huis met dubbele met turf gevulde buitenmuren. Bij de aanleg werd rekening gehouden met de mogelijkheid de buitenwanden te verstenen. Dit gebeurde uiteindelijk in 1932. Het huis werd in Nuenen door de aannemer Smits ontworpen, in onderdelen gefabriceerd en aangeleverd. Begemann betaalde. Later deed hij het huis voor een habbekrats aan Blomme over. Het werd het huis De Abeelen dat tot de afbraak in maart 1943 halverwege links van het Toledo'spad heeft gestaan. Het huis werd gebouwd door de metselaar Karei Lemsom, 59 De Houtsnip in 1935, weerspiegeld in de vijver ooit 'koeienpit', naast de ingang aan de Hogeweg, nu Kraaijensteinweg 134.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 61