4. Duinhuys In september 1919 verwierf een andere Rotterdammer vergunning voor het bouwen van een zomerhuis 'aan de duinvoet' van Westenschouwen. Dit werd het Duinhuys, dat boven de rotonde, links van de trap naar het strand was gelegen. De aanvrager was de in Brouwershaven geboren Jan van de Wall (1877-1945), in die tijd wijnhandelaar in de firma Roest van Limburg Co te Rotterdam. Zijn jongere broer ir. Marinus Emmarikus van de Wall was bouwkundig ingenieur en landhuisarchitect. Mogelijk heeft hij het ontwerp voor dit zomerhuis vervaardigd. Jan van de Wall heeft zich intensief ingezet voor de Burghse jeugd, door kinderfeesten en bisocoopvoorstellingen te organiseren: om de jeugd van Burgh weer eens te laten lachen. Hij dacht ook aan zichzelf. In september 1920 schreef hij aan zijn 'oud-neef Gillis Adriaan van Zuijen, gemeenteontvanger van Burgh en polderbestuurder in de Burgh en Westlandpolder, een verzoek om hem een naastgelegen perceel in de duinrand te verhuren. Hij wilde zo huizenbouw in zijn omgeving voorkomen. Hij schrijft: Heusch, het is in het belang voor de streek als er niet te veel huisjes komen. Want dan wordt het een tweede Renesse en daar is Schouwen niet mee gebaat.! In de crisisjaren emigreerde Van de Wall naar Zuid-Afrika. Het huis werd in de jaren 20-30 blijkens advertenties in de Zierikzeesche Nieuwsbode verschillende malen te koop aangeboden. In 1937 verkreeg de nieuwe eigenares mevrouw E.M. (later: Prins-) baronesse Schimmelpenninck van der Oye uit Wassenaar, vergunning voor enige verbouwactiviteiten: er werd een vleugel aangezet. Het ontwerp van de verbouw van het huis is van de hand van de architect Frans J.C. Dingemans en het werd uitgevoerd door Karei Lemsom. In oktober 1939, in de tijd van de oplopende oorlogsdreiging, verkreeg de eigenares vergunning voor het bouwen van een garage tevens schuilkelder bij het huis. Het heeft niet mogen baten: het geheel werd in maart 1943 op last van de Duitse bezetter met de grond gelijk gemaakt en nadien niet meer herbouwd. Het echtpaar Prins heeft na de oorlog nog enkele jaren een door de Duitsers daar gebouwde bunker als zomerhuisje met de naam De Zeven Konijnen in gebruik gehad, totdat ook deze in de jaren zestig werd opgeruimd. De herbouwplicht c.q. rijksbijdrage voor de wederopbouw en volkshuisvesting voor het 61 WESTEN-SCHOUWEN - DUINGEZICHT Het Duinhuys omstreeks 1920, zoals het te zien was vatiaf de trap naar het strand.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 63