11. Zonnehuis Op 13 januari 1928 verleenden burgemeester en wethouders van de gemeente Haamstede vergunning voor de bouw van een woonhuis aan de Haagse toneelspeler Cor van der Lugt Melsert (1882-1969). Hij vierde met zijn tweede echtgenote Annie van Ees (1893-1970) triomfen op het toneel, met name met het Vereenigd Rotterdamsch Hofstadtoneel, waaraan hij van 1917 tot 1934 leiding gaf en later met het Nederlandsch Tooneel. Tijdens zijn optredens in de Zierikzeese Concertzaal in de Paardenstraat waren zij bij Edzard Jacob Gelderman, die tevens directeur van de Concertzaal was, te gast geweest op De Houtsnip en zodanig onder de indruk gekomen van de weidse natuur dat zij het voorbeeld van hun gastheer wilden volgen. Het Zonnehuis werd ontworpen door de bekende Haagse architect Jo Limburg en de bouw werd uitgevoerd door Piet Romeijn uit Burgh. Het forse huis stond aan de noordzijde van het Toledo's pad, halverwege de duinen. Het moest eveneens in maart 1943 verdwijnen. De topgevelsteen met een stralende zon en de naam van het huis ligt ter plaatse als herinnering in de tuin, naast de in 1937 bijgebouwde garage die thans als zomerhuis is ingericht. »SiS! 12. Casula Nostra Jannis Bernardus de Hullu verkreeg in december 1931 vergunning voor het bouwen van een huisje in een duinvallei te Westenschouwen. Kennelijk gebruikte hij het perceel al eerder om te kamperen: een jaar eerder verkreeg hij vergunning om er 67 Het monumentale Zonnehuis met in de geveltop de gevelsteen die thans ter herinnering in de tuin bewaard wordt. Rechts ligt De Houtsnip met daarachter de garage, later De Bergeend.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 69