De afbraak In 1942 werd begonnen met de aanleg van de Atlantikwall, een stelsel van Duitse vestingwerken langs de kust van West-Europa, van Noorwegen tot Spanje. In Nederland kwamen verdedigingsgebieden met kustbatterijen in de plaatsen Vlissingen, Hoek van Holland, Scheveningen, IJmuiden en Den Helder. De Atlanttkwall moest een onneembare verdedigingslinie worden, voorzien van een lange reeks van vestingen, kanonnen, luchtweergeschut, mitrailleurs, drakentanden, prikkeldraad, antitankgrachten, gevechtsbunkers en mijnenvelden. De aanleg van de Altantikwall was aanleiding voor 'Raümung', de systematisch sloop van huizen en gebouwen langs de kust van Nederland. Hierdoor gingen niet minder dan 15.000 gebouwen verloren. De hele duinstrook werd er min of meer ernstig door beschadigd. Talloze bunkers werden aangebracht. Ook Westenschouwen ontkwam hier niet aan: het werd Sperrgebiet. Iedereen moest eruit. Men mocht de meest kostbare inboedelgoederen meenemen. De huizen werden met resterende inboedel door de Duitse bezetter in gebruik genomen. In hun zeer gedetailleerde boek De Atlantikwal op Scbouwen-Duiveland. Planning en realisatie 1940-1945 beschrijven Peter Heijkoop en Jeroen Rijpsma op boeiende wijze - ik volg hun relaas - de bezetting van Westenschouwen door de Duitse Marine-Seezielbatterie Westenschouwen Stützpunk.t XXXXVI M.L. in het kader van de bouw van de Atlantikwal. Aanvankelijk werd Westenschouwen tot leicbte Sperrbatterie ingericht. In de loop van de oorlog dit uitgebreid over een groot grondgebied en voorzien van diverse bouwwerken. De batterijstelling werd gebouwd in de duinen bij het huis De Wijde Bliek, hoog gelegen tussen het Toldeo's pad en de grote trap naar het strand. Er is weinig bekend uit het eerste oorlogsjaar, behalve wat gegevens over het vorderen van nabijgelegen 76 De batteriecommandant Lange met hond op de Hogeweg, omstreeks 1942, met op de achtergrond De Houtsnip.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 78