zomerhuizen in mei 1940. Als eerste werd het huis De Abeelen van de Belgische kunstschilder Alphons J. Blomme op 29 mei gevorderd om de 2e compagnie van het Marinefestungspionierbataillon 313 te huisvesten voor de plaatsing van de batterij. De Abeelen behoorde in 1943 bij de huizen die in opdracht van de bezetter werden afgebroken. Het huis De Houtsnip en de daarbij gelegen woning met garage, na de oorlog De Bergeend genaamd, van de familie Gelderman-de Crane, gelegen aan de huidige Kraaijensteinweg, rechts naast de ingang naar de domeinen, werd als woning voor de batteriecommandant in gebruik genomen. Op de bij deze huizen behorende betegelde tennisbaan werden waakhonden gehouden. Het huis Schuilhoek van de familie Stoon aan de Hooge Hilleweg werd als medisch revier ingericht. Deze huizen ontkwamen aan de afbraakplannen van de bezetter. Verder werd in totaal een tiental huizen gevorderd, getuige een overzicht dat burgemeester Albert van Citters van Burgh in oktober 1940 maakte op verzoek van de Ortskommandatur Zierikzee. Uit de archiefstukken komen de vorderingen nauwgezet geboekstaafd naar voren. Op 13 november 1940 werd een eerste serie zomerhuizen geconfisceerd. De vijf zomerhuizen van de eigenaar van Hotel Bom te Haamstede, MeidoornRibes, Kamperfoelie, Wilde Roos en Lijsterbes werden möbiliert beschlagnamt. Ook de naast elkaar gelegen zomerhuizen Weskensbage en Weskensbout van A. baron Schimmelpenninck van der Oye aan de Lageweg werden in beslaggenomen. Op dezelfde dag werd ook het volledig ingerichte zomerhuis Wilgenboek van M.C.J. Pilaar, toen te Apeldoorn, met bedden, dekens en linnengoed gevorderd. Het was gut möbiliert. Het sehr gut möbilierte zomerhuis Klein Hoeve aan de Kampweg, van de familie Van der Mersch-de Savornin Lohman te Zeist, het Didnbuys boven de rotonde, van freule Schimmelpenninck van der Oye, ook sebr gut möbiliert, ter rechterzijde van de trap naar het strand in de duinen gelegen zomerhuis De Kollevan Anthony Ribbens, het ook daar gelegen gut möbilierte zomerhuis Duindoorn van de familie Du Croo-Vogelenzang werden gevorderd. Het ging maar door: ook De Wijde Bliek van de familie Janzen-van Waveren - das Haus ist einfach möbiliert, noteert de teleurgestelde bezetter - het sehr gut möbilierte zomerhuis Kamphuys aan deT^ampweg, van de familie Postma-Wefers Bettink viel in handen van de Duitsers. Op 11 december 1940 werden het landhuis Zeedraak van de dames Hudig en Mesdag, in beslag genomen. In 1942 werd weer een aantal huizen kennelijk opnieuw gevorderd. Op 10 maart 1942 Wilgenboek De Hut en de Zeedraak. Op 18 april 1942 werd Casula Nostra genaast. Op 3 juli 1942 volgde De Stolpe. Op 13 juli 1942 volgde De Vlinder en het Hotel Zeelust voor Unterkunft. De hotelier Van Vessum werd met zijn gezin in nood ondergebracht in het Kamphuys en verhuisde later naar de Weeldeweg in Burgh. In het voorjaar van 1943 werden de inwoners van Westenschouwen opgeschrikt door een zeer ingrijpende maatregel van de bezetter: de afbraak van enkele woningen en zomerhuizen ten behoeve van de kustverdediging. Deze al eerder genaaste huizen stonden in enkele gevallen in het schootsveld van de rondom verdediging van de batterij. Belangrijker nog was dat de woningen een mogelijke aanvaller ook dekking boden. De ondankbare taak om deze opdracht uit te voeren werd neergelegd bij de gemeenten, die hiertoe al in oktober 1942 de opdracht hadden gekregen van de Reichskommissar fiir die besetzten Niederlandiscben Gebiete. In de staf van de Reichskommissar Seys Inquart was voor deze taak een speciale functionaris aangewezen: de Rdumungsk.ommissar Dr F. Wimmer. In december 1942 was ter voorbereiding van de uitvoering van de afbraakwerkzaamheden een vergadering georganiseerd in hotel Het Wapen van 77

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2012 | | pagina 79