en wat was verzonnen? En het belangrijkste: wist Ger Harmsen dat er ooit een detective over hem was geschreven? In dit artikel wordt verslag gedaan van mijn speurtocht naar de schrijver en inhoud van Mijn zoon Gerrit. Onverwacht krijgt de lezer daarbij ook een indruk van de stad Zierikzee van een halve eeuw geleden. Wie was Martin Mons? De eerste detective van Martin Mons verscheen in 1951, de laatste postuum in 1964 en al die jaren wist niemand wie de schrijver Martin Mons was. Ook de recensenten van de dag- en weekbladen komen er niet uit. Is het een Leidse hoogleraar, Brabantse domineesdochter of zijn het Amsterdamse tweelingzussen? De auteur blijkt wars van publiciteit en produceert drie titels per jaar in de Accoladereeks van Sijthoff. Het geheim wordt op 25 april 1964 onthuld aan de groeve van de geschiedkundige Marga Monsma (Margaretha Anna Wierdels-Monsma, 1892-1964) op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen in Den Haag. De jonge kapelaan die de uitvaart leidt, vertelt dat de overledene samen met haar onlangs overleden zuster Hilda Monsma (Hildegard Saskia Paauwe-Monsma, 1906-1964) een hele reeks detectives schreef. Alleen Dirk Waasdorp, adjunct-directeur van Sijthoffs Uitgeversmaatschappij in Leiden, was hiervan op de hoogte: 'Ik was eigenlijk de enige, die van hun dubbele leven wist.' Marga Monsma was sinds 1920 weduwe en haar zuster Hilda was gescheiden. Ze woonden in de jaren vijftig aan de Thomsonlaan in Den Haag, waar ze een ménage a deux vormden, omringd door negentiende-eeuws meubilair, Chinees aardewerk, Siamese katten en een pekinees. Hilda verzorgde Marga die aan een hartkwaal leed, mogelijk als gevolg van verzetswerk in de oorlog. Bij Sijthoff sprak men gekscherend van 'de Siamese tweeling'. Marga Monsma was vijf dagen voor diens overlijden getrouwd met mr. Hugo Ferdinand Wierdels (Soerabaja 1886 - Locarno 1920). Zij vertaalde boeken uit het Engels en schreef ook twee historische romans, namelijk Klokke Roeland 1946) over het verzet van de Vlamingen onder Filips van Artevelde tegen de Bourgondiërs, en Het lachen van Dionusios (1949) over deze tiran in het antieke Syracuse op Sicilië. Marga en Hilda hadden allebei in Nederlands-Indië gewoond en behoorden tot de typisch conservatieve Indische gemeenschap in Den Haag. Tijdens een theekrans kwam het gesprek op het schrijven van boeken. Marga beweerde dat iedereen met een beetje verstand wel een behoorlijke detective zou kunnen schrijven. Waarom lazen de mensen in Nederland alleen buitenlandse detectives van Agatha Christie en Georges Simenon? Er werd een weddenschap gesloten om zelf een Nederlandse politieroman te schrijven. 100 De zussen Marga en Hilda Monsma als getuigen bij een huwelijk omstreeks I960 uit: Rinus Ferdinandusse, 'Volgens de regels van het spel')

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 102