Wie is wie Hier zullen de door Martin Mons bedachte namen uit Mijn zoon Gerrit gekoppeld worden aan mensen die ooit in Zierikzee leefden en worden de genoemde locaties aangeduid. Voorop staat dat zoiets voorzichtig moet gebeuren. De schrijfsters hebben zich goed geïnformeerd, maar zullen in de roman ook karakters hebben uitvergroot en bijfiguren hebben verzonnen. Na de koppeling aan Zierikzee en zijn bewoners komt de vraag aan de orde van wie de schrijvende dames Monsma deze informatie kregen. Bij de identificatie is soms de verwijzing naar een bepaalde persoon voor de hand liggend, maar soms in het geheel niet. Rector dr. Johannes Seladon staat vrijwel zeker voor dr. J.J. Westendorp Boerma. Seladon was een 'smachtende minnaar' in een Franse roman uit de zeventiende eeuw, en voor de rector als liefhebber van de oudheidkunde van Zierikzee klopt dat wel. De krachtige conrector dr. Henriëtte Goudsmit moet wel mej. A.C.G. Oudemans (dochter van een schout-bij-nacht) zijn. Drs. Wendela Zaaier, psychisch zeer zwak na haar puberjaren vlak na de oorlog in Indië, lijkt beschreven naar de lerares Duits mej. L.L.J. Verberkmoes, die zich in de klas nogal nerveus gedroeg en brutale leerlingen niet de baas kon. Ze was slechts kort in Zierikzee (1957-1961). In de gezette leraar Wilfers schuilt misschien ir. J.M. Knaap. Kantonrechter Van Vloten, die elke dag met zijn bruine poedel door het stadje wandelt, staat mogelijk voor de vader van de leerlingen Lot en Niek Vergeer. Buiten de mensen op het lyceum figureert nog Lieven J. Cabilliau, die wel moet staan voor M.J. Doeleman HJzn, directeur van Zeelandia. In het boekje is dat de Cabofabriek, de kurk waar Holdernesse op drijft. Deze naam is wel heel doorzichtig, want bij Zeelandia als fabriek voor bakkerijgrondstoffen was het lossingsmiddel Carlo waarmee broodblikken werden ingevet een belangrijk product. 104 Docentencorps Professor Zeemanlyceum in 1956. Zittend van links naar rechts: dr. J.C. Röhner, T.J. Laagland, mej. dr. H. van den Berg, mej. A.C.G. Oudemans, dr.J.J. Westendorp Boerma, drs.J.R.A. Loman. Staand van links naar rechts: M. van Lindt van Erk, drs. H.H. Faber, mej. drs. T. Tünnissen, P. Minderhout (uit: Honderd jaar blokken)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 106