van de cpn. Het anticommunisme tijdens de Koude Oorlog bereikte in Nederland het hoogtepunt met het neerslaan van de Hongaarse Opstand door troepen van de Sovjet-Unie in 1956. Harmsen schrijft in zijn autobiografie Herfsttijloos (1993) over dit probleem: 'Ik ben een van de weinige leraren die alle kanten kan laten zien', dus niet alleen de protestantse, liberale of roomse visie op de geschiedenis. Westendorp Boerma informeert ook of Harmsen propaganda wil bedrijven. Dat is hij niet van plan en de rector antwoordt: 'Ik ben geen MacCarthy', duidend op de felle anticommunistische senator in de vs. De nieuwe leraar geschiedenis werd overigens aanbevolen door prof. dr. Jacques Presser, een studiegenoot van dr. J.J. Westendorp Boerma. Het eerste jaar als leraar was Ger Harmsen druk met lesvoorbereiding en het vinden van een eigen aanpak. Ook nam hij de afronding van zijn proefschrift onder leiding van Presser weer ter hand. Hij woonde het eerste jaar in een pension aan de Oude Haven, zijn gezin was in Amsterdam gebleven. Harmsen was anders dan de gemiddelde leraar. In zijn kleding was hij informeel, droeg wel eens een trui voor de klas en ging volksdansen met zijn leerlingen. Hij gedroeg zich in de ogen van vele Zierikzeeënaars wat vreemd, maar was eigenlijk als leraar zijn tijd vooruit in zijn kameraadschappelijke omgang met de leerlingen. Dat had zeker te maken met ervaringen in zijn jonge jaren als lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (njn). Hij heeft voor de heroprichting van de afdeling Schouwen- Duiveland van die landelijke vereniging gezorgd. Ger Harmsen hield strak orde in zijn klassen, gaf goed les en stimuleerde zijn leerlingen. 107 De zogenaamde stads klas 1 B van het Professor Zeemanlyceum in 1960. Bovenste rij van links naar rechts: Roel Huneman, Koos van den Heuvel, Cor Fiere, Jack Hendrikse, Wim van Tiggelhoven, Arie van Loo, Piet van der Hulle. Middelste rij: Adri van der Schelde, Kees Moonen, Jan Elzerman, Marja Cashoek, Tonny Wansink, ~Connie de Regt, Framboise Kosten, leraar Ger Harmsen, Wim Kosten, Nico den Boer. Voorste rij: Marijke Polderman, Marietje Doeleman, Margriet Tieleman, Tine Bruin, Laura de Graag, Jenny Hannie Mol (collectie familie Harmsen)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 109