de school een centrale rol speelde. Hij wist dat achter het pseudoniem twee Haagse zussen schuilgingen, die hij persoonlijk goed had gekend. Op school of bij Stad en Lande heb ikzelf van Martens er nooit iets over gehoord. Nu doet zich het feit voor dat na het overlijden van Marga Monsma een necrologie verscheen in de Haagse krant Het Vaderland van 5 mei 1964 onder de titel 'M. Wierdels-Monsma overleden'. Hierin komen de historische romans van de schrijf ster uit 1946 en 1949 uitvoerig aan de orde. De 'voortreffelijk geslaagde boeken' horen tot het meer serieuze werk van de schrijfster, de reeks detectiveromans die zij samen met haar zuster schreef, komen volgens de recensent 'boven het peil van de gewone ontspanningslectuur' uit. Onder het stuk van anderhalve kolom in de krant staat 'W.P.M.' en dat staat vrijwel zeker voor Willem Pieter Martens. Pirn Martens was de opvolger van Ger Harmsen. Mr. drs. W.P. Martens (1919-2000) had rechten en kunstgeschiedenis gestudeerd. Hij was geboren in Nederlands-Indië en opgegroeid in Den Haag. Ook hij was lid geweest van de njn. Na zijn studies was hij werkzaam in de journalistiek en de advocatuur. In 1961 werd Pim Martens leraar geschiedenis aan het Professor Zeemanlyceum. Het is waarschijnlijk dat hij al in zijn eerste schooljaar, wanneer een leraar een veelheid van nieuwe indruk ken opdoet, de verhalen over zijn voorganger Ger Harmsen heeft gehoord. De belangrijkste informant van Pim Martens was mogelijk mej. A.C.G. ('Kee') Oudemans (1899-1983) die sinds 1924 in Zierikzee lerares Frans was. Van 1953 tot haar pensioen in 1964 zat ze alsxonrectrix in de schoolleiding. Zij vestigde zich daarna te Den Haag in de deftige wijk Duinoord en later in het dorp Doorn. Wellicht kende zij de zussen Marga en Hilda Monsma al eerder. De terughoudendheid van Martens kwam wellicht voort uit het feit dat het gepraat over zijn voorganger en het doorgeven van verhalen over bewoners van Zierikzee eigenlijk niet zo netjes was. Pim Martens was als leraar aan de school verbonden van 1961 tot 1977. Zijn leerlingen hebben vooral buiten de lessen veel van hem geleerd. Hij was van 1966 tot 1985 bestuurslid van de vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland en stimuleerde de oprichting van een afdeling van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis (njbg). Hij begeleidde de leden op excursies naar België en Frankrijk. Ook gaf hij vele cursussen streekgeschiedenis en kunstgeschiedenis. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat Pim Martens met zijn Haagse contacten de stof voor de detective heeft aangedragen. Marga en Hilda Monsma zullen ook wel eens in Zierikzee zijn geweest en goed hebben rondgekeken. Zierikzee omstreeks I960 Het boek Mijn zoon Gerrit geeft onverwacht ook een blik op de Zierikzeese samenleving van een halve eeuw geleden. Hoe anders was het toen en hoe komt het dat de detective vrijwel onbekend bleef? Zierikzee vertoonde ook na de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp nog trekken van de negentiende-eeuwse standenmaatschappij. De bevolking van het stadje als geheel was wat afwijzend. Een paar zinnen uit het boek: 'Ik kom van de overkant, ziet u, dan moet je dubbel op je tellen passen' en eveneens: 'Het hele stadje is gesloten en wil niet dat de dader wordt gevonden.' Wat trouwens ook negentiende-eeuws aandoet, zijn de lange zinnen en de archaïsche taal, zoals 'verneutelde' (verschrompelde) bomen, 'faux pas', 'geaffaireerd', 'mon 109 Geschiedenisleraar Pim Martens in 1969 (uit: Honderd jaar blokken!

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 111