een dorp in het verleden inneemt in een samenleving te evalueren. Het is dus niet eenvoudig om iets te zeggen over het belang van Brijdorpe ten opzichte van de andere plaatsen in de directe omgeving. De beschrijving van Brijdorpe in de literatuur verschilt vrijwel niet van de beschrijving van de andere dorpen. Hieruit kan opgemaakt worden dat er weinig verschil is geweest tussen Brijdorpe en andere kernen. De kerk De locatie van de kerk wordt nog steeds gemarkeerd door de begraafplaats. Er zijn verschillende vondsten gedaan op deze plek die worden gerelateerd aan de oude kerk, die slachtoffer is geworden van de Beeldenstorm in 1572. Het merendeel van de Zeeuwse kerken werd beschadigd of zelfs vernield in deze periode en het bestuur nam de beslissing niet alle kerken te herbouwen. De stenen van de kerken die niet werden gerestaureerd, werden hergebruikt: de stenen van Brijdorpe zijn in 1590 gebruikt voor de vesting van Brouwershaven. De dorpelingen konden voortaan terecht in de gemeente van Eikerzee of Brouwershaven. De begraafplaats, die ten minste sinds de twaalfde eeuw in gebruik is geweest, is pas onlangs gesloten: de laatste persoon is begraven in 1992. De kerk in Brijdorpe was gewijd aan Sint Pieter. Deze kerk had verschillende dochterkerken in de dorpjes die binnen het zesdedeel lagen. De kerk zelf is gesticht vanuit Haamstede of Zierikzee, dat is niet duidelijk.7 Verder zijn er connecties met Echternach en met het klooster Bethlehem (ook wel Bellem), dat in de buurt van Eikerzee te vinden is. Hoewel er geen duidelijke bewijzen voor zijn, wordt vermoed dat er een oudere kerk geweest is. Deze kerk zou een dochterkerk van de Sint-Lievensmonsterkerk in Zierikzee zijn, gewijd aan Sint Arnulf. Deze kerk is na 1087 gesticht en in 1116 afgebrand. Na een herbouw is de kerk gewijd aan Sint Pieter. Volgens de rapporten zijn er nog resten van de kerk 12 Het oude kerkhof in Brijdorpe. Het bodemarchief kan voorlopig niet worden onderzocht omdat er tot voor kort begraven werd (foto Peter Noordermeer)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 14