aanwezig, hoewel deze niet aan de oppervlakte zichtbaar zijn. Een opgraving van deze resten zal niet snel plaatsvinden, aangezien op deze locatie een begraafplaats ligt, die tot zeer recent nog in gebruik was. Bovendien worden deze resten niet bedreigd door bebouwing of landbouw. De burcht De veronderstelling dat er een burcht moet zijn geweest, is afkomstig uit de Rijmkroniek van Holland van Melis Stoke en een tweede anonieme schrijver. Deze rijmkroniek vertelt over de strijd tussen Holland en Vlaanderen om Zeeland. Een belangrijke handelsroute, de Scelt (de Schelde), is de feitelijke grens tussen Holland en Vlaanderen, die vele conflicten oproept. Rond het einde van de dertiende eeuw speelt er ook een familieconflict. De erfgename van Boudewijn van Henegouwen is twee keer getrouwd geweest, maar alleen haar tweede huwelijk is wettelijk erkend. Hierdoor lopen de kinderen uit haar eerste huwelijk de erfenis mis, zij dragen de naam Avesnes. De kinderen uit haar tweede huwelijk, de Dampierres, krijgen alles en daarmee halen ze zich de woede van de Avesnes op de hals. Dit komt duidelijk naar voren wanneer Floris V sterft en zijn zoon te jong is om hem direct op te volgen en men een voogd aan wil wijzen. Melis Stoke verhaalt hoe Jan van Avesnes naar het huis Bridorpe werd ontboden voor een verzoening met de graaf Jan van Holland, om te praten over het voogdijschap: Woudic v spreken dattic name Min dan .C. man dat ic quame Tot v tot Bridorp sluse Daer michtic v spreken opten huse.8 Jan van Avesnes komt niet naar Brijdorpe en ontwijkt op de terugweg een hinderlaag. Wanneer Jan van Holland is overleden en Jan van Avesnes ziek in Den Haag ligt, is er een nieuwe dreiging. Het kasteel in Brijdorpe is al bezet door Vlamingen en die hebben een vuur ontstoken in de toren om hun vloot de weg te wijzen: Tsdonresdaghes ghinc men voort ende streec met alden heeren noort Uter porten te Bridorp waert Daer mocht men sien op die vaert Die viande dat si hare baken Hoghe op haren torre traken Alse Ghise Nobels sone dede Doe was daer ghemaect enen vrede.8 De zoon van Jan van Avesnes, Willem van Oostervant, belegert het slot te Brijdorpe, maar ziet dat de vijand al over de vaart aankomt, geleid door het baken in de toren van het kasteel van Ghise. Willem sluit vrede met Ghise, op voorwaarde dat het vuur gedoofd wordt. Het mag niet baten, aangezien de vloot zijn doel alsnog bereikt. De tocht is voor de Vlamingen uiteindelijk niet succesvol en de burcht verdwijnt uit de bronnen. Wat niet verdwijnt zijn de namen van stukken land. Het land wordt opgedeeld in zogenaamde bevangendie ieder een naam hebben voor de administratie Deze namen verwijzen vaak naar de eigenaar of naar een kenmerk in het landschap en een burgbevang wordt in verband gebracht met een stuk land met daarop een burcht. Zowel het burgbevang van Brijdorpe als van Looperskapelle en Klaaskinderkerke is aangegeven. Op deze kaart zijn verder weergegeven de locatie van Herkesteijn en de vliedberg van Brijdorpe. Deze vallen beide binnen burgbevangen. Wat betreft de locatie van de burcht zijn er twee mogelijkheden: de 13

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 15