burcht van Brijdorpe is slot Herkesteijn of de burcht is een motte en heeft gelegen op de vliedberg die inmiddels vergraven is. Beide mogelijkheden zullen hieronder verder worden uitgewerkt. Kasteel Herkesteijn Ten noorden van Brijdorpe liggen de resten van kasteel Herkesteijn. Deze zijn verschillende malen opgegraven. In 1870 worden ze aangetroffen door de eigenaar van het land, in 1957 opnieuw bij de aanleg van een sluis en in 1975 heeft de rob proefsleuven gelegd in verband met de bouw van een vakantiepark op die locatie. Alleen van deze laatste opgraving zijn goede gegevens beschikbaar. Het kasteel wordt gedateerd aan het eind van de dertiende eeuw of aan het begin van de veertiende eeuw en was in 1426 zeker verdwenen, omdat het niet wordt genoemd in de strijd die toen plaatsvond. Fokker5 gaat ervan uit dat kasteel Herkesteijn het kasteel van Brijdorpe is geweest. Bij dit kasteel zouden zich ook de haven en de sluis hebben bevonden. Hiervoor voert hij aan dat het kasteel aan een waterloop lag (de Oude Sluisvliet) en dat er een veld in de buurt de naam 'Oude Haven' draagt. Ook is hem bekend dat de funderingen zijn aangetroffen in 1870. Over Herkesteijn is er niet een geheel eenduidig beeld. Hoewel meerdere bronnen Herkesteijn beschrijven als het kasteel van Brijdorpe, wordt het kasteel ook aan Looperskapelle toebedeeld (ook Looperskapelle heeft een burgbevang), aangezien daar ook enkele aanwijzingen voor zijn. In een oorkonde uit 1324 ontvangt de Graaf van Wisse, die Loeper van Bridorpe, zijn steenhuis ende sine wooning daer hij woont ende die hofstede, daer die woningh ende dat steenhuis op staan, binnen de graften leggend in het ambacht Lopperskapel, en geeft het weder te leen,'9 Hieruit blijkt dat Wisse, die Loeper10 van Bridorpe niet in Brijdorpe woont, maar in een stenen huis in Looperskapelle. 14 De mogelijke ligging van de burcht van Brijdorpe. De gearceerde vlakken zijn burgbevangen volgens Fokker 1909). 1 is het burgbevang van Klaaskinderkerke met daarin Herkesteijn. 2 is het burgbevang van Looperskapelle en 3 is het burgbevang van Brijdorpe met daarin de locatie van de vliedberg

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 16