Daarnaast zijn er ook bronnen die ervan uitgaan dat Herkesteijn beide is, zowel het kasteel waaraan Melis Stoke refereert, als het kasteel van Looperskapelle en Brijdorpe. De naam zou er namelijk op wijzen dat het bij een sluis lag (Herke is een verbastering van arke, dat ook 'sluis' betekent). Deze sluis is dan Bridorper Sluse, waar het ambacht Brijdorpe water door loosde, zoals bekend vanuit Melis Stoke. En de grond waarop het kasteel staat, behoort tot het ambacht Looperskapelle, waardoor dit ook het kasteel van Looperskapelle is. Er zit echter een anomalie in de kaart van Fokker, waarop de burgbevangen zijn afgebeeld. Van Beveren en Kuipers menen dat Herkesteijn in het burgbevang van Looperskapelle ligt, terwijl de coördinaten aangeven dat de burcht in het burgbevang van Klaaskinderkerke ligt, maar Fokker plaatst Herkesteijn in geen van beide burgbevangen. Hier zal de tijd zeker een rol zijn gaan spelen, alsook de overtuiging van Fokker dat Herkesteijn bij Brijdorpe behoort. Helaas kan hier geen goede oplossing voor dit probleem worden gegeven. Een mottekcisteel Indien Herkesteijn niet het kasteel van Brijdorpe is, is er nog een tweede mogelijkheid: een motte. Deze middeleeuwse kastelen bestaan uit een opperhof en een nederhof. Het nederhof bestaat uit een boerderij met bijgebouwen en een poortgebouw, omringd door een palissade en een gracht. Het opperhof is het eigenlijke kasteel en staat op een taps toelopende heuvel. In de beginperiode, de eerste mottes verschijnen rond 1100 in Zeeland, zijn het houten torenachtige bouwsels. Pas vanaf ongeveer 1150 wordt ook baksteen gebruikt. Het opperhof wordt vaak omringd door een palissade en aan de voet van de heuvel kan een gracht gevonden worden. In het begin van de veertiende eeuw gaat men van mottes over op stenen kastelen op vlakke grond. Mottekastelen worden soms op oude vliedbergen gebouwd, omdat men dan niet zelf nog een heuvel hoeft op te 15 Ulmsto/fi* jfev polde) DeBout V, «Sn V yr 3dlemfebaeyf^C'j. Zoopersf:al Hrijdorp De kaart van Fokker met daarop de burgbevangen omlijnd, de locaties van de motte en Herkesteijn volgens het RCE en de locatie van -Herkesteijn volgens Fokker (zwarte stip, naar Fokker 1909)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 17