te belemmeren en de Nederlandse kust te blokkeren. De bevelhebbers van de Staatse oorlogsvloot daarentegen zochten nadrukkelijk de confrontatie. Zij werden hierbij echter gehinderd omdat zij gelijktijdig de visserij dienden te beschermen, de handelsroutes door het Kanaal moesten openhouden en gelast werden uitzeilende en terugkerende voc-schepen naar hun thuishavens te begeleiden. Nog voor de oorlog officieel was uitgebroken, vielen onder vissers de eerste slachtoffers. Op 28 juni 1652 ontvingen de Zierikzeese bestuurders het bericht dat een vissersschip uit hun stad door een Engels oorlogsschip was veroverd. Op dit vissersschip plaatsten de Engelsen twee kleine kanons en een bemanning. Zij hoopten hiermee niet alleen de vissers van Zierikzee, maar ook andere haring buizen te kunnen verrassen en tot zinken te brengen. In allerijl reisden De Huybert met de deken en de ommegangers van het Vissersgilde naar Middelburg om de Zeeuwse admiraliteit te bewegen een oorlogsschip naar de vissers te sturen om hen te waarschuwen en naar huis te begeleiden. Twee weken later liet ook de Rotterdamse admiraliteit een waarschuwing uitgaan ten behoeve van alle haringbuizen.15 Met een vloot van 63 schepen voer Blake op 7 juli 1652 naar het noorden richting de Shetlandeilanden om zijn hoofdopdracht uit te voeren: de bases van de Nederlandse haringvloot op onder andere Hitland te vernielen en de Nederlandse haringvloot uit te schakelen. Blake gaf zijn ondercommandanten de instructie mee dat als zij Nederlandse vissers zouden ontmoeten, zij allereerst de visserijkonvooiers moesten uitschakelen. De vissers zelf mochten zij niet molesteren. Achteraf kreeg Blake van zijn thuisfront hierover bittere verwijten te horen. Hij was te humaan opgetreden en had een kans laten lopen om de Nederlandse zeevisserij een gevoelige slag toe te brengen. De hoop op een herleving van de Engelse visserij was hierdoor de bodem in geslagen.16 Noordzee ENGELAND DE ?^REPUBLIEK FRANKRIJK 24 Ter Heijde p Antwerpen Dover Portsmouth Dungeness Nieuwpoort Duinkerken Plymouth SPAANSE NEDERLANDEN Kaartje met de voornaamste slagen uit de Eerste Engelse Oorlog. 29 mei 1652, Slag bij Dover; 2. 26 augustus 1652, Slag bij Plymouth; 38-9 oktober 1652, Slag bij Duins4. 10 december 1652, Slag bij Dungeness; 5. 28 februari-2 maart 1653, Driedaagse Zeeslag; 6. 12-13 juni 1653, Slag bij Nieuwpoort; 7. 10 augustus 1653, Slag bij Ter Heijde

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 26