Tromps missie was de wurgende Engelse blokkade van de Zeeuwse en Hollandse kust te breken. Voorzien van vage instructies bereidde Tromp zich voor op een nieuwe confrontatie met de Engelse vloot. Op 8 augustus ontdekte Monck Tromps vloot, 's Avonds vond er ter hoogte van Wijk aan Zee een korte, onbesliste zeeslag plaats. Op zondag 10 augustus 1653 lagen beide vloten voor Ter Heijde. Elke vloot telde meer dan honderd schepen. Met dit verschil dat de Staatse vloot uit kleinere schepen bestond en over minder vuurkracht beschikte. De Engelse vloot opende de aanval. Al spoedig sneuvelde Tromp. De zeeslag nam intussen steeds meer het karakter van een serie onderlinge duels aan, aangezien de ondiepe kustwateren het uitvoeren van grote manoeuvres onmogelijk maakten. Bloedige entergevechten en succesvolle acties van branders zorgden voor enorme aantallen doden en gewonden. Samen met viceadmiraal Pieter Florisz. en enkele andere kapiteins dekte viceadmiraal Witte de With de aftocht van 's lands vloot naar Texel. De schade die de Engelse vloot in de gevechten had opgelopen was zodanig dat Monck besloot huiswaarts te zeilen. Tromps missie, het breken van de Engelse blokkade, was geslaagd. Wel was een man, wekkers gelijcke de aerde niet veel heeft gedraegen en mogelijck in het toecomende niet lightelick sal sijn te vinden gesneuveld.29 Ondanks de opgelopen schade was de Engelse vloot onder schout-bij-nacht John Lawson, later nog versterkt door een eskader onder Monck, eind augustus 1653 al weer in zee. Slecht weer verhinderde de Engelse admiraals de aanval te openen op de vloot van De With die vanuit Texel honderden koopvaarders naar het Oostzeegebied begeleidde. Uiteindelijk trok de Engelse vloot zich terug naar haar thuisbases.30 Vrede Hoewel in maart 1654 op papier de plannen rond waren voor de uitrusting van 180 oorlogsschepen, was de Republiek economisch gezien aan het einde van haar Latijn. Terwijl de Engelse vloot in februari al 75 zeilen telde, waren eind april in de Hollandse en Zeeuwse havens pas 36 oorlogsbodems gereed. De Republiek snakte naar vrede. Naast de schade aan de oorlogsvloot leden de Nederlandse koopvaardij- en vissersvloot enorme verliezen. Tijdens de oorlog verloor de Republiek zo'n 200 vissersschepen en tussen de 1000 en 1500 koopvaarders. De blokkades van de kust en het succesvolle optreden van Engelse kapers brachten de Nederlandse economie grote schade toe. Gretig maakten de Staten-Generaal gebruik van het vredesaanbod van Olivier Cromwell. Hij wilde zo snel mogelijk de relatie met de Republiek normaliseren. De 'world was wide enough for the merchants and mariners of both nations'. 28 Portret van luitenant-admiraal Maarten Harpertsz. Tromp (foto Marinemuseum te Den Helder)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 30