■■I 33 FRANgOIS P.J. WAS, DE IDEALISTISCHE PLATTELANDSHEEL- EN VROEDMEESTERTE OOSTERLAND (ZLD) IN DE NEGENTIENDE EEUW door Hugo Doeleman Hzn Dokter Was was mijn betovergrootvader en woonde eind negentiende eeuw met zijn tweede vrouw en zijn ongehuwde dochter Amalie in de Kerkstraat, nu nummer 23, in Oosterland. Hij en zijn vrouw overleden kort na elkaar in 1900. Na het overlijden van Amalie Was in 1932 werd het huis verkocht, afgebroken en herbouwd in enigszins oude stijl. Niets zichtbaars herinnert ons aan deze idealistische heel- en vroedmeester. Een talrijk nageslacht leeft in Nederland en Amerika. Vlak voor zijn overlijden zette Francois Was zijn gedachten over opvoeding en gezondheid op papier. Het artikel kreeg de titel mee 'Rozen van dit leven en doornen van ons ik'. De lezer moet zich wel even verplaatsen in de tijd om dit proza goed te begrijpen. Zijn aan het papier toevertrouwde filosofische gedachten zijn ook vandaag de dag lezenswaardig én nog steeds geldig. Het is interessant om meer te weten over deze dokter Was en de familie waaruit hij afkomstig is. Daarom laat ik het ingekorte verhaal dat hij eind negentiende eeuw schreef, voorafgaan door een stukje geschiedenis over het welgestelde geslacht Was1 en enkele verwanten. Francois Pieter Jacobus Was werd geboren in Sint-Maartensdijk op 3 januari 1826 als zoon van Willem Was (1788-1860) en Wilhelmina Wouterina van As (1791-1869). Zijn vader was daar notaris. Leden van de familie Was behoorden tot de notabelen op het eiland Tholen. Francois was een kleinzoon van Johannes Was (1753-1815), chirurgijn, die gehuwd was met Johanna Blom (1760-1799) uit Oosterland. Deze Johannes was niet onbemiddeld. Hij zou volgens overlevering een erfenis hebben ontvangen uit de nalatenschap van Salomon Duplessis2 (1705-1785). In het familieboek 'Was' staat de volgende passage: Toen Johannes Was de markt te Stavenisse bezocht in 1805 of 1806, werd hij door een vrouw uit Bergen op Zoom, die een kraam had op de markt, in kennis gesteld van het overlijden van Salomon Duplessis te Amsterdam en dat hij en de familie Zegers de enige erfgenamen waren. Verder zegt de overlevering dat deze erfenis 90 000 gulden bedroeg en geïnd was door de rechtmatige erfgenamen, maar dat, met medeweten van notaris Tenay te Amsterdam bewijzen van werkelijk boedelbezit in West-Indië waren vernietigd, anders zou de boedel veel groter zijn geweest. Willem Was (zoon van Johannes) probeerde later het volledige bedrag van notaris Tenay te verkrijgen. Maar men hoorde toen dat de erfenis door de notaris was aangenomen 'onder privilege'. Dokter F.PJ. Was

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 35