Bernardine Beynen5 werden vier kinderen in Bergen op Zoom geboren, onder wie Adriana Duplessis. Dat was omstreeks 1690. Uit een tweede huwelijk met Susanne Caron4(l696) werden in Bergen op Zoom zes kinderen geboren, onder wie Salomon Duplessis. Adriana Duplessis, de halfzuster van Salomon, trouwde te Bergen op Zoom in 1708 met Willem Smits. Uit dat huwelijk noteerde ik dertien kinderen, onder wie Barendina (Dina) Smits, gedoopt Bergen op Zoom 4 augustus 1724. Zij trouwde te Bergen op Zoom in 1752 met Francois Was (1723-1789), de zoon van John Was5 uit Schotland en Geertrui Schou(w)mans. Zij kregen een zoon Johannes Was (1753-1815). Antonius Smits, zoon van Willem Smits en Adriana Duplessis, trouwde met Elisabeth Alewijn en zij kregen een dochter Adriana J. Smits (1760-1822), die met Cornelis Zegers (Seegers) trouwde. Susanna leefde gescheiden van haar tweede man en had geen kinderen. Salomon had geen invloed op hetgeen zijn dochter in haar testament zou gaan bepalen. Zij onderhield goede contacten met haar halfbroer Jan Willem Pichot en zijn kinderen, die in Suriname opgroeiden. Susanna zal met haar in Nederland wonende familie nauwelijks contact hebben gehad. Salomon, die in Nederland woonde zal het redelijk hebben gevonden dat niet alles naar de familie Pichot zou gaan, waarmee hij geen bloedband had. Hij heeft het redelijk gevonden dat een deel van het vermogen zou gaan naar de nakomelingen van zijn halfzuster Adriana Duplessis. Mogelijk was de relatie tussen vader en dochter niet optimaal. Het kan de verklaring zijn voor het fideï-commis in zijn testament. Nu Susanna stierf zonder nazaten, konden Johannes Was en Cornelis Zegers aanspraak maken op een erfdeel. Ook Susanna regeerde over haar graf heen. Zij bepaalde dat de plantage Nijd en Spijt nimmer verkocht mocht worden. Het beheer over deze plantage kwam in beheer bij Quirijn en Frederik Pichot, de kleinkinderen van haar halfbroer Jan Willem Pichot. Lang na het beëindigen van de exploitatie van deze plantage is in 1975 de grond aan de staat Suriname vervallen. Dit na een oproep in de krant, waarop niet is gereageerd door de familie. Johannes Was en zijn vrouw lieten zich portretteren en met hun nageslacht6 behoorden zij nog geruime tijd tot de welgestelden op het eiland Tholen en later ook daarbuiten. 35 Johanna Blom Johannes Was

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 37