Francois was in Oosterland vanaf 1854 gemeentesecretaris en -ontvanger. Dat werd na veertig jaar uitbundig gevierd. Bij dit veertigjarig jubileum werd zijn woning versierd en trakteerde hij behoeftige huisgezinnen op een krentenbrood en een kwart kilo boter. De dokter ontving als geschenk zes prachtige stoelen en een brandkast. Die brandkast kwam door vererving bij zijn ongehuwde kleindochter Jo Doeleman terecht. Toen deze in 1962 overleed vroeg ik mijn vader (ik was nog een schooljongen) om die brandkast voor mij mee te nemen. Ik zou er familiepapieren in gaan bergen. De brandkast was voor hem evenwel te zwaar om mee te nemen en belandde bij de oudijzerboer. Na Frangois' overlijden in Oosterland (Zld) op 31 oktober 1900 verscheen een in memoriam in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Zijn kalm optreden, waar hij aan het ziekbed werd geroepen, zijn hart voor zijne patiënten, zijn minzaam en geruststellend woord tot de huisgenooten maakten, dat hij als geneesheer zeer geliefd was ook buiten de grenzen dezer gemeente. Zijne veelzijdige kennis en gezonde humor maakten hem tot een gezocht redenaar. Francois Was wenste geen grafsteen op zijn graf. De piëdestal uit zijn achtertuin werd later op zijn graf bij de kerk geplaatst. Deze herinnering staat nu op de begraafplaats in Oosterland. De hier navolgende beschouwing heeft Francois vermoedelijk kort voor zijn overlijden geschreven. Het originele handschrift is niet meer aanwezig. Het is door zijn zoon Louis Was (1858-1934), geneesheer in Californië (usa), meegenomen naar Amerika en vertaald in het Engels en in druk uitgebracht voor de Amerikaanse nakomelingen van Francois. Ik vermoed dat hij het wat 'veramerikaniseerd' heeft. Zo noemt hij namen van Amerikaanse generaals en 'West Point', de militaire academie in Amerika. De gulden werd veranderd in een dollar. De titel in de Engelse versie luidt Roses of this life and thorns of our I. Mijn zwager R. I. Zaaijer heeft het zo veel mogelijk letterlijk weer vertaald in het Nederlands. In een aantal gevallen is de tekst wat aangepast om de leesbaarheid te bevorderen. De Engelse versie is in pdf beschikbaar op de website www.archiefdoeleman.nl 40 Piëdestal op de begraafplaats in Oosterland

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 42