ROZEN VAN DIT LEVEN EN DOORNEN VAN ONS IK door dokter EP.J. Was (Ingekorte versie) Het zijn mijn favoriete gedachten die ik in de volgende bladzijden zal geven. Ik heb ze gedurende lange tijd gecultiveerd en bewaard, ze zijn aan mijn hart en gevoelens gewijd; vaak hebben ze mij gesteund en geholpen, zozeer dat ze mij even dierbaar zijn geworden als het leven. Ze zijn speciaal ontwikkeld voor diegenen die met mij de mooiste positie op aarde vervullen, ouders en opvoedkundigen. Maar het is voor mij ook een prettige gedachte dat ze ook zullen worden gelezen door die jonge mannen en jonge vrouwen, die in de nabije toekomst de plichten zullen moeten vervullen, die rusten op het hoofd van iedere familie. Kijk naar die vijfjarige jongen, die gedurende uren aan die tafel zit te spelen met een doos loden soldaten. Dat grote hoofd, die vlakke kroon, die ogen die er zo oud en wijs uitzien en van wie de lange oogwimpers onze aandacht trekken, dat bleke, slaperige gezicht, die gebogen houding, die vergrote gewrichten van de hand, dat slappe vlees, die zwakke, arme benen, waarin hij nog zo weinig kracht heeft, die vreemde zure lucht die wij waarnemen als wij dicht bij hem komen, tonen ons dat hij aan tyfus lijdt. Laten wij medelijden hebben met de lieve jongen en hem liefhebben, want hoe onfortuinlijk is hij en hoeveel plezier is hem onthouden. Hij is zo wijs en hij kan spreken als een oude man; ja zijn gedachten zijn soms zelfs mooi en soms op een charmante manier mysterieus. Lieveling van het huis! Hoewel je vaak chagrijnig en moeilijk tevreden te stellen bent, hoe jij de harten weet te winnen van allen om je heen. De lieve, verstandige taal van die kleine man, de afhankelijke toestand van dat fysieke zwakke lichaam en die abnormaal ontwikkelde geest, die karikatuur trekt de aandacht van alle volwassenen en het maakt hem tot een interessant wezen. Daarom gaat hij alleen om met volwassenen en van een ieder leert hij iets; dat is de reden waarom hij zo weinig aandacht geeft aan het gebruikelijke gedrag van kinderen. Maar diegenen die zijn vrienden zouden moeten zijn, mogen hem niet. Zij geven niets om die wijze spillebeen die niet kan rennen waar zij kunnen rennen noch spelen waar zij kunnen spelen, met wie zij zelfs geen ruzie kunnen maken of vechten, omdat iedere volwassene zijn beschermer is. Mijn beste jongen je verschilt zoveel van die snelle gezonde jongen van zeven jaar daarginds, die voortdurend in beweging is en die zijn brood eet met een begerige eetlust, die zijn broers en zusters plaagt, die de schrik is van de bedienden, die jaagt op vogels, konijnen, insecten en vogelnesten, die voortdurend het geduld en opvoedkunde van zijn pappa en mamma test. Stel je voor dat hij al twee maal huilend uit de tuin kwam met koude handen, omdat hij in de sneeuw speelde. Het is hem nu verboden om daar weer heen te gaan. Maar de deugniet kan niet stilzitten; hij pakt een zilveren lepel af van de zieke jongen, die hem gebruikte om de suiker in zijn koffie te roeren en buigt hem nu zodanig, dat, volgens zijn geniale observaties, het nu kan staan op de kant van de tafel. Hij is net begonnen te schrijven en als versiering schrijft hij op de witgekalkte muren met grote letters "Charle". De oudere broer zegt dat hij stom is, want Charly wordt geschreven met een y en niet met een e. Dit maakt hem kwaad en bewijst luidkeels dat een y niet als een e wordt uitgesproken. Alleen een gevecht kan de zaak beslissen. 41

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 43