Zo begint het verhaal over Pieter Mogge, dat de naam draagt 'Een eenzame'. Het verscheen in de bundel Onder de Republiek, geschreven door Frauck Engelberts. Zij maakte carrière als schrijfster van historische verhalen onder het pseudoniem L.E., welke initialen staan voor Lyte Engelberts. Ooit woonde ze in Zierikzee en raakte geïnteresseerd in het leven van Pieter Mogge, heer van Renesse en Dreischor (1698-1756). Van de vele leden van het Zierikzeese patriciaat is hij wel een van de bekendste. Zijn leven gaf Frauck Engelberts voldoende stof voor een boeiend verhaal. Maar eerst iets over de schrijfster. Een bijzonder gezin Op 16 mei 1904 liet mr. Derck Engelberts zich met zijn gezin inschrijven in het Zierikzeese bevolkingsregister op het adres Havenpark 18 (oostelijk van de voormalige SNS-bank). Engelberts (1852-1913) had rechten gestudeerd en was aanvankelijk advocaat en A.R.- politicus. In 1888 werd hij lid van de Tweede Kamer en in 1893 Eerste Kamerlid voor de Staten van Gelderland. Het gezin woonde in die provincie achtereenvolgens in Warnsveld, Vorden en Zutphen. Ter wille van zijn carrière bij de rechterlijke macht volgden nog Meerssen bij Maastricht, Zierikzee en Assen. Derck Engelberts (24) trouwde in 1876 met Anna Jacoba Nepveu (32). Zij kregen vier kinderen. In 1878 werd in Warnsveld zoon Henricus geboren. Hij was al volwassen en de deur uit op het moment van vestiging in Zierikzee. Nog later emigreerde hij naar Canada. Op 19 mei 1880, toen het gezin in Vorden woonde, kwam er een meisjestweeling ter wereld: Frauck Juliana Geertrui Wilhelmina Constantia en Johanna Ignatia Daniela Anna Jacoba. Toen zij in Zierikzee kwamen wonen waren ze 24 jaar. Het vierde kind, zoon Albertus Helenus Theodoor, werd geboren op 23 februari 1882. Helaas was hij geestelijk niet gezond. Bij vonnis van de Zierikzeese arrondissementsrechtbank werd hij op 19 mei 1908 onder curatele gesteld. Wrang was het om te ontdekken dat alle publicaties in de krant van andere vonnissen op dit gebied steeds ondertekend werden door Engelberts zelf (uit hoofde van zijn functie van officier van justitie), maar deze - voor zijn eigen zoon - door 'de procureur van de verzoeker D. van der Vliet'. Op genoemde datum was Albertus al opgenomen in de psychiatrische inrichting Veldwijk te Ermelo. Mogelijk waren er perioden dat hij thuis woonde, maar in 1948 overleed hij in de inrichting. In de periode dat het gezin in Meersen woonde, werd moeder ziek en kort voor hun komst naar Zierikzee stierf ze te Zeist op 23 februari, 59 jaar oud. Grootmoeder Frauck Juliana Geertruijd Quarles van Ufford (weduwe van Hendricus Engelberts) trok toen bij haar zoon en kleinkinderen in. Dit samengestelde gezin woonde tot de jaarwisseling van 1909-1910 in Zierikzee, waarna het naar Assen verhuisde. Ook hier 54 Zierikzeesche Nieuwsbode 26-01 -1909 Door het Utrechts Historisch Genootschap zijn o.a. tot lid benoemd en hebben dit lidmaatschap aangenomen mej. F.J.G.W.C. Engelberts te Zierikzee en de heren H. Snijders te Middelburg, P.K. Domisse en H.E. Becht te Vlissingen Mej. F. J. G. W. C. ENGELBERTS (I li.) (1 «80—1929) Mej. F.J.G.W.C. Engelberts (L.E.) 1880-1929 ivww.neocalvinisme.nl

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 56