De familie was van stand en bovendien koningsgezind. Daarom werden alle leden min of meer betrokken bij de feestelijkheden rond het bezoek van het koninklijk paar aan Zierikzee op 13 september 1907. Engelberts mocht zelfs uit hoofde van zijn functie aanzitten aan de lunch in het stadhuis, die voor het hoge bezoek werd georganiseerd. Ook zijn moeder had een aandeel in deze grote dag. Men had het plan opgevat om een portret van de koningin aan te kopen voor de verzameling Portretten Harer Voorvaderen te Dillenburg. De weduwe Engelberts zat in het comité dat hiervoor fondsen inzamelde. Zelfs de jongedames Engelberts droegen hun steentje bij voor de feestdag waarop het koninklijk paar Zierikzee bezocht. Een erewacht, speciaal hiervoor aangesteld, behoorde een vaandel te hebben. Een damescomité zorgde hiervoor en op 11 september werd het prachtige vaandel aangeboden, gemaakt van wit fluweel met gouden franje en voorzien van het Zierikzeese wapen. Een van de dames Engelberts (waarschijnlijk Lyte) hield bij deze gelegenheid een indrukwekkende toespraak. Schrijftalent De tweeling Engelberts begaf zich al jong op het schrijverspad. Aanvankelijk niet met de intentie om op dit gebied carrière te maken. Maar hun talent werd opgemerkt. Waarschijnlijk hadden ze dit geërfd van hun grootvader van moederszijde, mr. J. I. D. Nepveu (1810-1887). Hij publiceerde veel en als redacteur van het jaarboek Aurora van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, waar alle grote literatoren van die tijd in schreven, had Nepveu gezag in de literatuurwereld. Frauck koos voor het pseudoniem Lyte Engelberts, dat ze afkortte tot L.E. Waarom ze voor Lyte koos is onbekend, waarom ze alleen de initialen gebruikte is nog raadselachtiger. Johanna gaf haar naam juist meer cachet door haar tweede voornaam Ignatia te gebruiken, in combinatie met de achternaam Lubeley. Ook van deze keuze weten we de achtergrond niet. Frauck/Lyte enjohanna schreven beiden over historische personen of onderwerpen. Johanna ging niet feitelijk te werk. Ze gebruikte haar fantasie en toonde een voorkeur voor symboliek. Frauck daarentegen gebruikte de historische feiten steeds als uitgangspunt en spon daar een verhaal omheen. Om deze reden en allereerst omdat Pieter Mogge in een van haar verhalen de hoofdrol speelt, beperk ik me tot Frauck/Lyte als schrijfster. Haar werk was indertijd bijzonder geliefd bij het leesgrage damespubliek uit christelijke kringen. Bijna al haar werk werd meerdere malen herdrukt. De bundel Onder de Republiek bijvoorbeeld beleefde (minstens) een derde druk. De schrijfster op zoek naar gegevens Lyte Engelberts debuteerde in 1901 - toen het gezin in Meerssen woonde - met een feuilleton in het weekblad Eigen Haard dat de naam droeg 'Pastoor Picardts boek'. Nog in hetzelfde jaar verscheen 'Adolf van Gelre, eene levensschets'. Dit verhaal werd opgenomen in de Geldersche Volksalmanak. In elke streek waar Lyte woonde, 56 Zierikzeesche Nieuwsbode 29-11 -1929 Van het bekende geïllustreerde maandschrift 'De Vrouw en haar huis' verscheen het decembernummer waaraan veel zorg was besteed. De omslagtekening in blauw-wit is van Corry Formyne. Het nummer bevat naast een portretbijlage diverse kleurplaten, winter- en kerstplaten een artikel van R.J. de Stoppelaar, kenner en minnaar van het Fries polderland, een artikel van G. Carelsen over mej. F.J.G.W.C. Engelberts, de bekende, onderhoudende vertelster, die enige jaren te Zierikzee verbleef, waar haar vader Officier van Justitie was.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 58