vond ze in de geschiedenis wel een interessant onderwerp om over te schrijven. Gezien de historische gegevens die ze gebruikte, verdiepte ze zich behoorlijk in de levens van de personages. Meestal waren dit vrouwen, slechts een enkele maal lag dit anders, zoal in Zierikzee. Het is aannemelijk dat ze daar het verhaal hoorde over de ongehuwd gestorven Pieter Mogge, die de som van 42 000 gulden aan de stad naliet om een universiteit te stichten. Hoogstwaarschijnlijk vernam ze dit uit de mond van commies-griffier der gemeentesecretarie, Pieter Dignus de Vos, die bijzonder graag aan geïnteresseerden over zijn werk vertelde en hun inlichtingen verstrekte. Vanaf 1899 werkte De Vos in zijn vrije uren aan het ordenen en beschrijven van de archieven. Maar omdat het werk op de gemeentesecretarie hem opslokte, was er steeds te weinig tijd voor wat toen nog zijn hobby kon worden genoemd. Pas na 1920, toen hij een aanstelling kreeg als (de eerste) stadsarchivaris van Zierikzee, kon hij al zijn tijd besteden aan het toegankelijk maken van de historie van Zierikzee. In het eerste decennium van de twintigste eeuw, de periode dat de familie Engelberts in Zierikzee woonde, was daar nog geen sprake van. De Vos' magnum opus: De Vroedschap van Zierikzee van de tweede helft der zestiende eeuw tot 1795werd pas in 1931 gedrukt. Toch had hij in 1905 al heel wat uitgezocht, want alle jaartallen, persoonsnamen en familiebanden die in het verhaal voorkomen, kloppen. De Mogges bewoonden een monumentaal woonhuis in de Meelstraat. Het werd in 1871-1872 in gebruik genomen als post- en telegraafkantoor en in 1955 vervangen door het huidige pand, waarop de huisnaam 'de Verkeerde Wereld' is aangebracht. 57 Oude Haven, Zuid-zijde, Zierikzee Havenpark ZZ in ongeveer 1920. De familie Engelberts woonde in het relatief kleine huis voor het donker gekleurde pand met boog/es en grote etalageruiten, de zaak van Zevenboom. (GASD ZZE 091V Op 20 april 1906 hing ter ere van de verjaardag van Prins Hendrik de vlag uit aan hun huis. Het waaide zo hard dat de stok brak en de grote spiegelruit van de winkel van de heer Zevenboom nu Little Art Factory) op Havenpark nummer 20 vernielde.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 59