62 vuilniswagen en reed met hem de stad rond. Men hield hem in gijzeling in het Herenlogement aan het Kerkhof zz. Ondertussen doorzocht men zijn bezittingen en papieren, maar er werden geen belastende zaken gevonden. Na een paar dagen werd hij dan ook vrijgelaten. Prachtig is het om te lezen hoe Lyte Engelberts deze spannende periode beschrijft. Alsof ze het meegemaakt had! Spoedig hierna zal Mogge waarschijnlijk weer naar 's-Gravenhage zijn vertrokken Het einde van het verhaal Het verhaal loopt ten einde en L.E. laat Mogge terugkijken op zijn jeugd. Hij zag zichzelf weer zitten, zoo heel jong. Hoe lang was dat niet geleden! Toen was zijn moeder er nog, en Leentje en Wanna, de laatste al 30 jaar geleden. Hij zag de Lievens Monsterkerk waar zij begraven was en ook Renesse, waar zijn ouders lagen, het oude land van Schouwen, zijn vaderland. Zijn hoofd hing moede voorover, zijn handen bleven slap gevouwen, zacht kraakte het houtvuur in den haard - Zierikzee, Zierikzee! Zijne lippen beefden. Hij hoorde het zichzelf opeens weer zeggen: 'Ik laat er mijn hart' - het had mooi geklonken. Maar het was ook waar geweest! Het was waar! Het was waar! Hij kermde het bijna uit. Zierikzee! Eens zou men weten hoe lief hij het gehad had, hoe groot hij het zich droomde. Nu waren zijn droomen weg. Nu was er alleen nog - in het openbaar - de Hoog Mogende, plechtstatig 's Lands zaken behartigend, en - in de eenzaamheid - de zwakke, moede man, oud vóór zijn tijd, de eenzame met het gewonde hart. Op 6 december 1756 overleed te 's-Gravenhage, nog geen 58 jaar oud, Mr. Pieter Mogge, de rijke, die behalve veel landerijen en hofsteden een kapitaal naliet van anderhalf millioen. Het testament werd geopend en Zierikzee aanvaardde de schenking van f. 420.000, wellicht met een gevoel van schaamte en schuld. Maar daar zou geen universiteit verrijzen. Holland verzette zich tegen de geprojecteerde Zeeuwsche Academie: het wilde geen concurrent hebben voor Leiden. Ook het weeshuis voor kinderen van militairen zou er niet komen. De stad meende de fondsen goed te kunnen gebruiken en stak ze in ondernemingen, die haar moesten doen bloeien, maar de bloei kwam nooit. Mogge is vergeten, in Zierikzee wordt door niets aan hem herinnerd. Alleen in Dreischor, het dorp op Schouwens noordkust aan de Grevelingen, ligt Pieter Mogge begraven, onder het kostbaar monument van 2000 ponden vlaams, voorstellende zijn beeltenis, en 16 kwartieren, "het marmer gedenkteeken off Tombe, ter nagedachtenis van my". Epiloog Al is het taalgebruik in onze ogen archaïsch, Lyte heeft er een boeiend verhaal van gemaakt. Dat ze in haar jeugd meer met de Franse taal dan het Nederlands in aanraking kwam, valt een enkele maal nog op. Het door haar geschetste karakter van Pieter Mogge komt heel geloofwaardig over. Of hij ook echt zo was, zullen we nooit met zekerheid kunnen zeggen. Maar hoe dan ook, zij gaf ons een beeld - haar beeld - van het leven in het achttiende-eeuwse Zierikzee. Zij schetst de bloei en het verval van het havenstadje naar de werkelijkheid. Het boek is niet meer verkrijgbaar. Misschien kan internet nog uitkomst bieden voor een liefhebber. Toch zijn er tegenwoordig meer zaken op Schouwen-Duiveland te vinden die ons aan Pieter Mogge herinneren, dan L.E. schetst. Het Stadhuismuseum bezit twee schilderijen van deze weldoener en naast de Nieuwe Kerk staat Mogges beeld, gemaakt door Marianne van Puyvelde. Zowel in Dreischor als in Zierikzee is een straat naar hem genoemd. Bovendien staat het wapen van de Mogges afgebeeld op een schild op een van de hekpilaren van kasteel Haamstede. Zij en hun nazaten waren eigenaren

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 64