Was een vliegveld rendabel in combinatie met hotels of met vakantievilla's? De terreinen direct achter de duinen, de zogenaamde geestgronden, waren overal in Nederland zeer geschikt gebleken voor tuinbouw en bloembollenteelt. In het dorp Haamstede bevonden zich al enkele succesvolle bollenbedrijven. Wat als op de gronden tuinbouwproducten geteeld zouden worden die per vliegtuig konden worden geëxporteerd? Vanuit het Westland vertrokken nu veel bloemen en fijn fruit per boot naar Engeland. Dat kon toch veel sneller en handiger rechtstreeks door de lucht? Ook andere Europese steden zouden makkelijk bereikbaar zijn. De aangeboden percelen moesten veel meer kunnen opbrengen dan wat er nu voor gevraagd werd! Financiering door NV In de winter van 1930 werd door Cock, Tesselaar en Dussel onderhandeld met de eigenaren, waarbij ook H. van Toledo, een vooraanstaand tuinder uit Haamstede, als bemiddelaar was betrokken. Tijdens de gesprekken werd de belangstelling van de Hagenaars steeds groter. Uiteindelijk werd er gesproken over een vier km lange strook (ongeveer 415 ha) van de duinen bij de Westerlichttoren, langs en deels inclusief de Verklikkerduinen tot in de gemeente Renesse. In het voorjaar van 1931 kwam men tot overeenstemming. Dussel en Tesselaar wilden het terrein niet voor hun persoonlijke rekening nemen, maar dachten aan de vorming van een ontwikkelingsmaatschappij, een vennootschap, waarin welgestelde particulieren konden participeren. In afwachting van de oprichting van zo'n vennootschap kocht Jan Dussel het gebied alvast zelf. 66 Vader Jan Dussel geflankeerd door zijn twee dochters Rens en Martha, en links zijn zoon ir. Kees, die in Haamstede de directie voerde. Foto T.C. Dussel

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 68