De jaren 1918-1929 waren in Nederland economisch gezien zeer voorspoedig geweest. Er werd veel geld verdiend en dat geld moest ook weer belegd worden. Het vinden van investeerders voor een vennootschap die de gronden onder Haamstede zou ontwikkelen, was voor Dussel dan ook geen probleem. Hij benaderde relaties in Groningen en in Den Haag. Binnen luttele maanden had hij het gewenste kapitaal bij elkaar. De nv gaf zowel aandelen, waarvan het dividend zou afhangen van de behaalde resultaten, als obligaties met een vaste rente van 6 procent per jaar uit. Aan de volgnummers van de aandelen en de obligaties die aan de participanten werden verkocht, is te zien in welke volgorde zij instapten. De eerste (wij zouden dat nu de 'launching customer' noemen) was tandarts Hoeksema, vervolgens de broers P.A. en W. Dethmers, en P.J.W. Switters, Dussels mededirecteur bij Gruno's Grondbezit. Allen woonden in Groningen. Daarna kwamen de Haagse relaties aan de beurt. Het waren ondernemers uit de bouwwereld, een directeur van een zuivelfabriek, drie artsen (onder wie Dussels schoonzoon U. Wynia), een architect, en één vrouw, Louise Francoise Wins geboren Prins. Zelf namen Dussel en Tesselaar elk veertien aandelen van duizend gulden af, en de zonen van Jan Dussel, T.C (Tobias) en ir. C.J. (Kees), elk negen. De firma kreeg drie directeuren: Tobias en Kees Dussel en J. Tesselaar. Gezamenlijk legden de participanten ongeveer 260 000 gulden in. Dat bedrag was voldoende voor de aankoop, maar niet voor de ontwikkeling van het terrein. Daarom werd nog een hypothecaire lening van 195 000 gulden opgenomen bij de nv Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Den Haag. Aanvankelijk zou een directeur van deze Hypotheekbank, P. Schoon, zelf ook in de onderneming participeren. Maar toen Tesselaar verklaarde blij te zijn hem aan boord te hebben omdat dat wel eens handig zou kunnen zijn bij het heronderhandelen van de hypotheek, zag Schoon het gevaar van een belangenconflict in en trok zich schielijk terug. Op 12 augustus 1930 werd bij notaris Dalebout in Renesse de oprichtingsakte gepasseerd. De onderneming koos de naam nv Land- en Exploitatie Maatschappij Nieuw Haamstede. De akte vermeldde de namen en beroepen van de tweeëntwintig participanten. De nv zou kantoor houden in Haamstede, met een bijkantoor aan de Bazarstraat in Den Haag. De vennootschap kocht vervolgens de gronden van Jan Dussel voor 220 000 gulden. Projectontwikkelaars Dussel en Tesselaar waren projectontwikkelaars, geen landbouwers. Hun streven was om de grond in losse kavels te verkopen tegen een goede prijs. Uit een bewaard gebleven handgeschreven notitie blijkt dat ze er ruim 700 000 gulden voor dachten te kunnen krijgen. De hoogste prijs per hectare werd daarbij niet toegedicht aan de terreinen waar vakantiewoningen zouden kunnen worden gebouwd, maar aan de land- en tuinbouwgrond. Het was dus zaak te demonstreren dat de grond daar geschikt voor was. Dat de zittende boeren er niet erg succesvol waren geweest deerde hun niet; met de moderne technische middelen moest er meer van te maken zijn. De nv zou zich als een soort modelboerderij gaan bezighouden met akkerbouw in de schrale duingebieden, met de bloembollenteelt in de iets meer beschutte gebieden rond de vuurtoren, en met de tuinbouw in het laaggelegen gebied bij Lust en Leven, waar zich al een paar kassen bevonden. Die boerderij zou worden omgebouwd tot hotel. De Duinhoeve zou voorlopig worden verpacht. Bij de vuur toren zouden in het duin- en bosgebied vakantiewoningen worden neergezet. Daar naast zou een gebied van ongeveer 15 ha geëgaliseerd worden om te dienen als vliegveld. Een deel van de land- en tuinbouwgebieden kon worden verpacht, en 67

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 69