de vakantiewoningen verhuurd. De huur en pacht zouden voldoende kasstroom moeten opleveren om de rente op het geleende kapitaal te kunnen uitbetalen. Al met al zou de nv dus te maken krijgen met niet minder dan zes aandachtsgebieden: akkerbouw, bloembollenteelt, tuinbouw, recreatie, horeca en het beheer van een vliegveld. Een ambitieus programma! In mei 1930 verhuisde Johannes Dussel, de broer vanjan, oud 64 jaar en akkerbouwer, als 'kwartiermaker' van de vennootschap vanuit Eenrum in de provincie Groningen naar Haamstede. De 31 jaar oude ir. Kees Dussel, zoon van Jan, zou in Haamstede de directie voeren, waar hij zich vlak voor Kerstmis ook vestigde. Johannes en Kees zouden in Haamstede als 'Oom' of 'Boer' Dussel respectievelijk als 'Ingenieur' Dussel bekend raken. Directeuren Tesselaar en Tobias Dussel bleven op kantoor in Den Haag. Al voordat de koopakte bij notaris Dalebout was gepasseerd en de nv dus officieel eigenaar werd van de grond, ging men met grote voortvarendheid van start. Er werden paarden aangeschaft, wagens, ploegen, een freesmachine van 36 pk, maai-, zaai-, wied- en dorsmachines. Met hulp van plaatselijke landarbeiders werden tientallen hectares duinweide gescheurd en gefreesd. De boerderijen ter plekke waren altijd gemengde bedrijven geweest waar vee gehouden werd om de mest daarvan te gebruiken voor de land- en tuinbouw. De vennootschap voelde niets voor veeteelt. De Duinhoeve werd evenwel verpacht en de pacht werd betaald in de vorm van stalmest en haver voor de paarden. Verder meende men goede resultaten te kunnen behalen met kunstmest en groenbemesting. Daartoe werden 68 Het bezit van de NV Nieuw Haamstede geprojecteerd op de topografische kaart van 1913

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 70