de duinakkers eerst ingezaaid met lupines. Rond de vuurtoren werd grond gereedgemaakt voor het uitplanten van de eerste bloembollen, en bij Lust en Leven begon men met het tuinbouwbedrijf. Daar werd de grond 'gedriediept', vijftig centimeter diep geploegd dus, voor een betere doorlaatbaarheid. Goede kaarten van het terrein waren er niet, en daarom kreeg landmeter W. Remeijn de opdracht er een te maken, schaal 1:5000. Hij was er bijna een halfjaar mee bezig en leverde een fraai stuk werk af, waarop alle details van het landschap en ook de hoogtes tot op een decimeter nauwkeurig aangegeven waren.1 Op de hoekpunten werden in het terrein betonnen paaltjes neergezet met het opschrift nh. Publiciteit Vanaf het begin besteedde de nv veel aandacht aan publiciteit. De redactie van de Zierikzeescbe Nieuwsbodede enige krant op het eiland, at uit Kees Dussels hand, en schreef gretig op wat hij kwijt wilde. Provinciale en landelijke bladen namen deze stukjes vaak letterlijk over. De Nieuwsbode meldde in juni 1930: 'De over het algemeen vrij kale duinpolder, bewerkt met fraismachine en andere werktuigen, is voor het grootste deel in bouwland herschapen. Wij bezichtigden verschillende gewassen waarvan de stand momenteel bevredigend was, voorbehouden enige teruggang door abnormale droogte waardoor ook wel oudere gecultureerde gronden te lijden hebben. De kascultuur was normaal; het plan bestaat voor aanleg van een modeltuinderij, daar niet landbouw maar groente-, fruit- en bloementeelt in de bedoeling liggen; moeite noch kosten worden gespaard. Naar men ons meedeelde zijn verschillende grondmonsters in Groningen onderzocht en voor de genoemde cultures geschikt bevonden. Gebrek aan tijd was de oorzaak dat de uitvoering van enkele plannen uitgesteld moest worden; bepoting met heggen (singels) op afstand van 40 a 50 meter, aanleg van een slotennet en bescherming der terreinen door duizenden meters harmonicagaas, met in en boven de grond aan te brengen schuin lopende stroken tegen de duinkonijnen, die stelselmatig uitgeroeid zullen worden, zijn in voorbereiding. Bemesting wordt niet gespaard. Het doel is de tot cultuur klaar gemaakte grond uit te geven in kavels van twee en meer ha, zo nodig met financiële steun der nv. Het consortium staat in verbinding met een bouwmaatschappij die te gelegener tijd zal trachten de voet van de westelijke en noordwestelijke duinkrans van bedrijfs- en zo mogelijk van weekendwoningen te voorzien.' En in oktober schreef diezelfde Nieuwsbode dat de nv volop bezig was met het uitpoten van 7 ha bloembollen voor kwekers uit Sassenheim, en dat, ietwat bezijden de waarheid, 20 ha al verhuurd was aan exportkwekers uit het Westland. De Goessche Courant stelde dat 'zo men de krantenberichten mag geloven, geheel Schouwen iedere dag juicht en jubelt over de grote toekomst die Haamstede te wachten staat door de aanleg van het vliegveld en het in cultuur brengen der geestgronden'. Helemaal onjuist was dat niet: op Schouwen-Duiveland gebeurde 69 Bij de camping De Duinhoeve staan nog enkele betonnen grenspaaltjes voorzien van het opschrift 'NH' uit 1929 foto auteur, 2013)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 71