"Oom Dussel" en de grote bloembollenschuur waar verscheidene rappe handen de bollen schoonmaakten'. De Schouwsche Boer liep als een trein, vaak waren alle kamers vol en dan reed een gecharterde bus naar Zierikzee om de gasten daar in andere hotels onder te brengen. Die zomer maakte de Tuinbouwvereniging Schouwen-Duiveland een excursie naar Nieuw-Haamstede, waar men kassen en bakken met tomaten, meloenen en komkommers en de vollegrondsteelt van bloemkool en wortelen te zien kreeg. De bollenvelden en het koolzaad stonden er prachtig bij. De bezoekers waren verbaasd over de uitgebreidheid van de tuinderij, zo waren er 300 000 bloemkoolplanten uitgepoot. De directie verklaarde 'in de naaste toekomst een groot quantum bloemen te vervoeren'. Teleurstellend was wel dat de nv nog niet één stuk grond had weten te verkopen. Er was wat akker- en weiland verhuurd aan lokale agrariërs Van Toledo, Van Damme en Bolijn, ook van het bollenland was een deel verhuurd, maar voor de tuinderij bleek nog weinig belangstelling te bestaan. Er moesten actief tuinders geworven worden uit andere gebieden van Nederland. Wie moest dat gaan doen? Het oog viel op KLM-medewerker W. Margadant. Hij ruilde zijn functie als hoofd van de afdeling vrachtvervoer van de klm in voor die van leider van de Export-Organisatie van de nv Nieuw Haamstede, en ging, letterlijk, de boer op. Werving van tuinders In het Nieuwsblad van het Noorden van 19 augustus 1931 verscheen een artikel (met advertentie) waarin uitgebreid gewag gemaakt werd van de vele kansen die de nv Nieuw Haamstede bood. 'Op het eiland Schouwen,' schrijft het Nieuwsblad, 'bezit bovenbedoelde maatschappij 420 H.A. gunstig gelegen grond. De terreinen vormen een aaneengesloten complex, gelegen aan den voet der duinen aan de Westkust van het eiland Schouwen. Aan drie zijden zijn de terreinen omringd door duinen, welke als een natuurlijk waterreservoir dienst doen. Een net van sloten en greppels zorgt voor een voldoende waterstand, terwijl bij grote waterval het overtollige water wordt afgevoerd en uitgeslagen door een motorgemaal. De gronden zijn zogenaamde geestgronden, bedekt met een laag zwarte teelaarde. De meest moderne landbouwmachines voor de bewerking der gronden zijn aanwezig. Reeds 9 II.A. grond zijn in gebruik voor bollenteelt en wel voor tulpen en narcissen. De geteelde producten waren schitterend van kwaliteit, terwijl de gronden uitnemend geschikt zijn voor het verbouwen van bloemkool, tomaten, peen, witlof, sla, andijvie, aardbeien en druiven. Het grootste voordeel is gelegen in de omstandigheid dat op deze terreinen de tuinder steeds 10 a 14 dagen vroeger de geteelde producten kan afleveren dan b.v. de Westlandse tuinder, omdat aldaar een luwe temperatuur heerst door de Zuidelijke ligging, hetgeen bewezen is. Thans kunnen een aantal jonge, flinke, energieke, vakkundige land- en tuinbouwers gehuwd of ongehuwd, zich aldaar vestigen en kunnen zij van de maatschappij 'Nieuw Haamstede' grond huren tegen de zeer lage prijs van 225 per jaar per H.A., terwijl het in de bedoeling ligt om nader bij contract vast te leggen voor hoeveel en op welke wijze en voorwaarden de tuinders eigenaar van de grond kunnen worden. Voor gehuwde tuinders met of zonder kinderen worden flinke woningen gebouwd, voor ongehuwde tuinders is een huisvesting aanwezig. Aan onbemiddelden wordt door voornoemde maatschappij een wekelijks voorschot gegeven, dat bij de verkoop der producten op een reële basis weer wordt verrekend. Eveneens 73

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 75