De exploitatie van het vliegveld zou op de gemeente overgaan. De gemeente bedong tevens het recht van koop voor een som van 35 000 gulden. Curieuze clausules in het huurcontract: het vliegveld moest Haamstede heten, geen West-Schouwen, en ir. Dussel moest in het comité van aanbeveling. Vreemde financiering Terwijl ir. Dussel in Haamstede zwaar onder vuur lag, had de directie in Den Haag een minstens zo groot probleem. De accountant was namelijk in de boekhouding gestuit op een nogal creatieve financieringsmethode en had daar zo zijn bedenkingen over. Wat was het geval? Bij de uitgifte van de aandelen en obligaties in 1930, die elk 1000 gulden kostten, hadden de meeste participanten aandelen en obligaties afgenomen in de verhouding twee respectievelijk vijf stuks. Voor zo'n pakket met een waarde van 7000 gulden hadden zij maar 5000 gestort (2000 voor de aandelen, 3000 voor de obligaties), terwijl zij bij aflossing van de obligatielening toch 5000 gulden uitgekeerd zouden krijgen. Met andere woorden, zij kregen 2000 gulden cadeau. Een om advies gevraagde jurist haastte zich om te zeggen dat hij niet twijfelde aan de bonafide opzet van de constructie, maar opperde dat de fiscus hier wel eens bezwaar tegen zou kunnen maken. De directie probeerde de werkwijze nog door middel van een statutenwijziging te legaliseren, maar de notaris weigerde daaraan mee te werken. Er moest óf worden bijgestort, óf de obligatiehouders moesten van elke vijf obligaties die zij verkregen hadden er twee teruggeven aan de vennootschap. In beide gevallen zagen ze het theoretisch rendement op hun obligaties dalen van 10 naar 6 procent. Dat moet hun rauw op het dak zijn gevallen! Negentien van de twintig obligatiehouders kozen ervoor om hun stukken te retourneren. Dat kostte de onderneming weliswaar geen geld, maar het gaf aan dat een nieuwe emissie van aandelen en obligaties die men voornemens was te houden zo goed als kansloos was. 'Ernstig betreurd moet worden dat een der grootste bedrijven in deze gemeente, ik bedoel de nv Ontginningsmaatschappij Nieuw Haamstede, en waar in het afge- 78 De enige bekende foto van de directiewoning van ir. Dussel bij het vliegveld (foto collectie NHIM

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 80