een in de touwen hangende vennootschap, was bereid de aankoop te financieren. Maar de gemeentelijke molens maalden niet zo snel en de nv had geen tijd te verliezen. Aandeelhouders Brouwer en Vlietstra (via nv De Vlietsprong) schoten te hulp. Ze kochten het vliegveld voor 21 000 gulden - om het enkele maanden later alsnog over te doen aan de gemeente voor 24 000 gulden. Ir. Dussel schreef bij die gelegenheid nog een briefje aan de burgemeester met de vraag: wilde jhr. Röell wel zo vriendelijk zijn bij Brouwer en Vlietstra de aan Dussel toekomende commissie van 240 gulden te incasseren? Op 5 maart 1934 viel dan ten slotte na vier jaar het doek. De rechtbank in Middelburg sprak het faillissement van de nv Land- en Exploitatie Maatschappij Nieuw Haamstede uit. Het lot van de onderneming lag nu in handen van de curator. Dussel sr. hoopte nog op een doorstart en bleef financiers zoeken. De naam van baron De Wyardt werd genoemd, van wie verder niets meer werd vernomen.7 Een meer serieuze gegadigde leek de Groesbeekse heer R.L. Portecarrera. Curieus: dezelfde hypotheekbank die het Dussel c.s. zo moeilijk had gemaakt bleek bereid aan Portecarrera een hypotheek te verstrekken onder gunstiger voorwaarden dan die golden voor de failliete nv. Maar ook deze deal kwam niet tot stand. Het onroerend goed werd enkele weken later publiek geveild, 383 ha gingen weg voor 245 000 gulden. Koper was... de Maatschappij voor Hypothecair Crediet. Op 4 juli werden ook de roerende goederen geveild: in de landbouwschuur achter De Schouwsche Boer, de tractor, de landbouwmachines, een Ford vrachtauto 1931, een Ford A automobiel en kostbare afstandsmeetapparatuur; in de tuinderij bij De Schouwsche Boer een Lister-motor, rietmatten, een zaai- en een sproeimachine; in de bollenschuur bij De Torenhoeve 1650 bollendraadbakken, 168 kisten, bollenmanden, zakken en divers handgereedschap. De afwikkeling van het faillissement werd gedeponeerd op 4 mei 1939- 80 Voor de faillissementsveiling werd een nieuwe kaart gemaakt. Het terrein werd opgesplitst in vijftig kavels maar uiteindelijk in een geheel opgekocht door de hypotheekbank (collectie Wim de Vrieze) VEILINGKAART N.V.LAND.c EXPLOITATIE MAATSCHAPP* -NIEUW HAAMSTEDE"

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 82