Een nieuwe vennootschap De gronden waren nu eigendom geworden van de Maatschappij voor Hypothecair Crediet, maar dit was een bank, geen projectontwikkelaar. Land- en tuinbouw voor eigen rekening werd stilgelegd. Men verkocht De Duinhoeve (47 ha) door aan J.S. ('lange Ko') Korteweg, de zoon van de notaris die een rol speelde aan het begin van dit verhaal en reeds eigenaar was van de aanpalende boerderij Nieuw Leven. Voor de ontwikkeling van de rest van het gebied werd een nieuwe vennootschap opgericht, de nv Zeebad Nieuw Haamstede, onder directie van dezelfde Korteweg. De Badweg en de Strandweg werden aangelegd om het gebied beter te ontsluiten, er werden nog wat vakantiewoningen en een manege gebouwd en er werden plannen ontwikkeld voor de aanleg van een groot hotel en een golfbaan. Het vliegveld ontwikkelde zich voorspoedig en werd qua passagiersaantallen het derde vliegveld van Nederland. Omdat door de gemeente landingsrechten werden geheven, werd het ook winstgevend. De Schouwsche Boer werd opnieuw uitgebreid. Architecten waren ir. Dussel en ir. Dingemans; Dussels zoontje Jan mocht de eerste steen leggen. Door de Tweede Wereldoorlog kwam alles volledig stil te liggen. Nieuw-Haamstede werd Sperrgebiet, de gebouwen werden gevorderd en de eigenaren mochten het terrein niet eens meer op. Min of meer ongezien kocht de Santpoortse procuratiehouder J.J. van Monsjou alles in 1943 op, om grote delen na de oorlog weer door te verkopen aan de Haagse vastgoedhandelaar Meijer. Initiator J.J. Cock verhuisde met de Insulaire Hypotheekbank naar Amsterdam, werd uiteindelijk notaris in Monnikendam en overleed in 1959- Jan Dussel, die met de nv ook privé veel geld had verloren, werd in 1939 failliet verklaard en overleed op 27 juli 1940. Kees Dussel was als architect nog betrokken bij een paar bouwprojecten in Haamstede maar keerde in 1935 terug naar Den Haag. Samen met Pasveer zette hij een bedrijf op in rekenlinialen onder de naam airo.8 Later werkte hij bij de grote Rotterdamse aannemer Van Eesteren. Tobias Dussel zette het assurantie- en makelaarsbedijf van zijn vader voort. 'Oom' Johannes Dussel bleef in Haamstede wonen en overleed daar in 1954. Van de werknemers van de nv bleven Kunst en Bijma in Haamstede, de overige verlieten het eiland.9 Wat er misging In een artikel in de Kroniek 1999 over de ontwikkeling van de badplaats Nieuw- Haamstede stelt de auteur zich de vraag waarom het met de nv is misgegaan. Zoals uit het bovenstaande blijkt, deed vooral de economische crisis het bedrijf de das om. Men had verwacht tuin- en bouwgrond in kavels te verkopen; in aanloop daarnaartoe wilde men slechts een soort modelboerderij bedrijven. Toen die verkoop niet van de grond kwam, zat er voor de nv niets anders op dan zelf als tuinbouwer te gaan optreden. Dat werd een drama. De omstandigheden voor de land- en tuinbouw waren in Nieuw-Haamstede niet ideaal. Er waren natuurlijk redenen dat vorige eigenaars er weinig geluk mee hadden gehad. Job Boot, eigenaar van Lust en Leven, en tussen 1900 en 1922 pachter van De Torenhoeve, noemde nog in 1962 de konijnen als een groot probleem. Deze diertjes vraten eens zijn roggeakker van 8 ha geheel kaal. Hemelsbreed was de afstand tussen de zee en de akkers van De Torenhoeve maar klein; niet meer dan 600 m. De veel voorkomende zoute zuidwestenwind stond precies in de lengterichting over de bedrijven. Omdat de duinen toen, anders dan nu, door jarenlange verwaarlozing nagenoeg onbegroeid waren, traden bij tijd en wijle enorme zandverstuivingen op. 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 83