staat dat hem verzocht wordt de nodige maatregelen te nemen tegen een vers dat tijdens de M.C.D.-revue, 'Hoe is 't mog'lijk' gezongen zou gaan worden. Het versje gaat als volgt: Onze jongens in het Oosten Kregen opdracht uit den Haag Op naar Djokja, de verzetshaard Red ons van de Jappenplaag. Nog geen jaar is er verstreken OfSoekarna reikt de hand, Die men aanneemt en hem vorst maakt Hij, de hater van ons land. Dit versje, waarin de onafhankelijkheid van Indonesië aan de kaak wordt gesteld en dus de landelijke politiek wordt bekritiseerd, doet de ronde in Zierikzee. Het is voor het Tweede Kamerlid mr. J.A.W. Burger (PvdA) aanleiding om een brief te schrijven aan de burgemeester van Zierikzee en ervoor te zorgen dat deze tekst niet in de revue zal worden opgenomen. Schuurbeque Boeye antwoordt per ommegaande met de toezegging dat deze passage uit de revue geschrapt zal worden. Daarmee is de kwestie afgehandeld. Daarna kan Schuurbeque Boeye zich opmaken voor de festiviteiten die duren van 30 juli tot en met 6 augustus en die vol overgave worden gevierd. Op zaterdagmorgen om negen uur kondigt een heraut het begin aan van de feestelijkheden. Onder luid klokgebeier gaan daarna de Zierikzeeënaren massaal naar de Nieuwe Kerk voor de wijdingsstond. Het is een plechtige bijeenkomst met orgelmuziek en zang waarbij Schuurbeque Boeye zijn herdenkingsrede uitspreekt. Zijn toespraak is gebaseerd op vijf thema's: wijding, dankbaarheid, herinnering, vreugde en feestviering. Met wijding bedoelt hij de plaats en tijdstip van samenkomst en de behoefte alle onderlinge verschillen even te laten voor wat ze zijn. Maar ook dankbaarheid jegens de voorouders die Zierikzee hebben gemaakt tot wat het nu is. Koos brengt daarbij in herinnering de gebeurtenissen vanaf het prilste begin van de stad tot en met de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. Hij verwijst daarbij bovendien naar de banden die er zijn tussen de stad en zijn eigen voorgeslacht. Direct na afloop van de Tweede Wereldoorlog was er geen tijd om feest te vieren omdat het land verwoest was door de inundatie en de stad vernield door beschietingen en plunderingen. Er moest hard gewerkt worden voor een nieuw bestaan. Nu is het dan tijd voor vreugde en voor feest! En hij besluit met te zeggen: 'Zierikzee viert uw feest! De feestvreugde wacht u!' Dan kan het feest losbarsten. Het is een overladen programma, met iedere dag een concert en een rondgang van een landelijk bekend muziekkorps. Op maandag is er een concert door de Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag en 's avonds een openluchtspel, dinsdag een kinderoptocht en woensdag de historische optocht waarbij belangrijke gebeurtenissen uit de geschiedenis van Zierikzee worden uitgebeeld. De stichting van de stad is te zien op een wagen, er zijn ridders te paard: graaf Jan van Holland en Jan van Renesse, die na een bezoek aan Engeland weer terugkeren in Zierikzee. De koning van Zweden die de stad vrijheid van handel geeft en de Oostzeevaart die rijkdom brengt aan de Zierikzeeënaren. Ook de bouw van de Sint- Lievensmonstertoren, Philips de Schone en de intocht van keizer Karei V worden uitgebeeld. De stoet eindigt met een hulde aan Zierikzee. Schuurbeque Boeye zelf loopt ook in een historisch kostuum. 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 94