Brijdorpe in de late middeleeuwen De geschiedenis van een stad in Zeeland die nooit tot ontwikkeling is gekomen door Emma de Boo van Uijen De middeleeuwen zijn een vaak vergeten periode, te kort genoeg geleden om voor veel archeologen interessant te zijn. Ze zijn zogenaamd te saai voor geschiedenis lessen op de middelbare scholen, waar deze periode wordt afgeschilderd als een donkere tijd van stilstand, zonder enige veranderingen. Dit is een groot misverstand, want het is juist de periode waarin de basis voor onze huidige samenleving is gelegd. Het poldermodel ontstaat, de eerste waterschappen worden opgericht en de basis voor de latere Republiek der Nederlanden wordt gelegd. Ook ontstaan de meeste steden in de late middeleeuwen. In deze periode (1000- l ,00) verandert er veel en aan het einde ervan zijn de meeste hedendaagse steden gevormd. Over de ontwikkeling van deze steden bestaat nog veel onduidelijkheid. Wat bepaalt dat een woongemeenschap een stad kan worden? Zijn er eigenschappen die een gunstige werking hebben bij de groei tot een stad? En wanneer is iets een stad? Allemaal vragen die aan bod zullen komen. Uiteraard zijn er ook vele dorpjes die er niet in zijn geslaagd zich tot stad te ontwikkelen. Door betere bestudering en te achterhalen wanneer en waarom de groei tot stad stagneerde, kan er meer duidelijkheid komen over de ontwikkeling van steden in Zeeland. Een van die dorpjes die het niet heeft gehaald is een klein gehucht gelegen op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland. De titel 'dorp' is zelfs te veel voor deze Vlek langs de weg'1 die Brijdorpe heet (in de volksmond Briepe): het staat niet eens meer aangegeven op de verkeersbordjes. Het groepje huizen verraadt niets over zijn turbulente verleden en is snel gepasseerd en vergeten door de vele vakantiegangers die er s zomers bijna dagelijks doorheen rijden. Sommige fietsers stoppen voor een korte pauze bij de picknicktafel en heel af toe betreden ze ook het eeuwenoude kerkhof, het enige bewijs van de ouderdom van deze plek. Er zijn echter enige aanwijzingen dat dit dorpje ooit het stadsrecht zou verwerven, maar volgens de vertellingen is het daar nooit van gekomen. Graaf Floris V (1254- 1296) had het plan om het tot een koopstad te maken. Daarom kocht hij in 1288 van Jan I, hertog van Lotharingen, voor deze plaats vrijdom van alle tollen. De graaf komt te overlijden en men verneemt niets meer van het plan. Brouwershaven groeit en Brijdorpe verdwijnt langzaam naar de achtergrond. Om een duidelijker beeld te krijgen van de ontwikkeling van het dorp en de reden dat het stadsrecht eerst wel en later toch niet is verleend, is er een aantal punten dat onderzocht wordt. De aanwezigheid van bepaalde diensten en voorzieningen zegt veel over de positie die het dorp innam in het gebied. Voor Brijdorpe zijn er aanwijzingen voor een haven en een burcht. Een vliedberg, een kunstmatig opgeworpen heuvel waarop vaak een motte2 werd gebouwd, is er zeker wel geweest. Hoe en in welke mate bovenstaande factoren hebben meegespeeld in de ontwikkeling van het dorp, zal nieuw licht kunnen werpen op de ontwikkeling van steden in het algemeen. 7

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2013 | | pagina 9