siertuin op het eiland keerde niets terug. In plaats daarvan werd wel een deel van het muurwerk achteraan op het eiland uitgegraven en hersteld. Bij het herstel van de beschoeiing van de gracht vond men in 1956, zoals gezegd, de fundamenten van een dertiende-eeuwse muur die deel uitmaakte van het oudste kasteel van Renesse. In de zomer van 1943 werd aan de zuidkant van het eiland oud muurwerk gevonden. Deze vondst bleef lang onopgemerkt bij archeologen. Pas toen in 1956 ook aan de overkant van de gracht middeleeuwse fundamenten werden gevonden, volgde nader onderzoek. Het bleken de restanten te zijn van het veertiende-eeuwse kasteel Moermond. Samen met de muurresten van de ronde burcht werden ze geconsolideerd en bij de herinrichting van het terrein zichtbaar gelaten. Zo wordt het verdwijnen van de ene fase uit de geschiedenis van het kasteel als het ware gecompenseerd door de toevoeging van twee eerdere fasen. Besluit Het Slot Moermond oogt in zijn huidige gedaante vooral als een kasteelachtig landhuis uit de zestiende of zeventiende eeuw. Wie het vergelijkt met prenten uit de zeventiende en achttiende eeuw, zou kunnen concluderen dat er sindsdien niet zoveel veranderd is. Dat is echter maar ten dele waar: zijn tegenwoordige uiterlijk dankt het kasteel aan een ingrijpende restauratie van na de watersnoodramp, waarbij veel elementen uit 98 De in 1912 aangebrachte haard in de voormalige hall, vlak voor de verwijdering tijdens de restauratie van 1955-1960. Foto G.Th. Delemarre, 1957 (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Amersfoort, objectnr. 50.015)

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 100