p DE SCHOOL VAN BURGH 1920 - 1969 Bloei, eitule en een nieuw begin door Arie Damman Een nieuwe meester Als meester P.A. Hubregtse, na 42 jaar schoolhoofd in Burgh te zijn geweest, per 1 januari 1921 ontslag vraagt, is het de taak van de gemeenteraad om een opvolger te benoemen. In de vergadering van 5 november 1920 komt de voordracht aan de orde, die in volledige overeenstemming tussen het college van burgemeester en wethouders en de districtsschoolopziener is opgesteld. De kandidaten hebben bij de schoolopziener een vergelijkende proef afgelegd en allen zijn benoembaar. Op nummer één staat D. Kosten, onderwijzer te Barneveld. In een besloten verga dering wordt eerst nog over de kandidaten gesproken. Daarna volgt in een open bare vergadering de stemming. Alle zeven stemmen zijn uitgebracht op D. Kosten. Het nieuw benoemde hoofd zal per telegram worden ingelicht. De voorzitter, bur gemeester W.G. Boot Wzn., hoopt 'dat de benoeming in het belang van de ge meente zal zijn, want een hoofd der school kan bijdragen aan de opvoeding van de jeugd en door zijn omgang met de gemeentenaren krachtig meewerken aan zo vele grote en kleine belangen van het dorp'. Dirk Kosten werd op 29 april 1896 in Oude-Tonge geboren als zoon van Leendert Kosten en Johanna Mooyaart. De opleiding tot onderwijzer volgde hij aan de Rijkskweekschool in Middelburg, waar hij in 1915 zijn bevoegdheid behaalde. De eerste jaren was hij onderwijzer in zijn geboortedorp. Met ingang van 6 oktober 1919 werd hij benoemd aan de Openbare Lagere School no. 2 in Barneveld. Hij was daar inwonend bij de belastingambtenaar Johannes Wapstra aan de Langstraat. In deze jaren behaalde hij de l.o.-akte Engels. Op 26 januari 1921 vertrok hij naar Burgh. Adriana Versteeg-Slager aan het werk in de tuin van de meesterswoning Voor de nieuwe meester is de onderwijzers woning, grenzend aan de school, beschik baar. Voordat hij er intrekt, vraagt hij aan de raad of het behang in beide woonkamers vernieuwd kan worden. De meester, nog ongehuwd, neemt voor de huishoudelijke werkzaamheden Adriana Versteeg-Slager ('Moei Jaone') in dienst. Zij woont aan de Ring en is al sinds 1900 weduwe van Cornelis Versteeg. Een gevleugelde uit spraak van haar: 'An den arbeid, wat Jonas!' Op 1 februari 1921 begint de jonge meester Kosten (25 jaar) als schoolhoofd in Burgh. Hij gaat daar samenwerken met juffrouw A.A.H. Schilt, al 37 jaar aan de school ver bonden, en meester M. Griep die vanaf 1895 in Burgh werkt. Zij zullen te maken krijgen met nogal wat veranderingen, die in 102 i

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2014 | | pagina 104